Recitalem pianistycznym, wystawą plakatów i wykładem o Ignacym J. Paderewskim Polonia nowojorska uczciła w poniedziałek 100. rocznicę niepodległej Polski.
Konsul generalny RP Maciej Golubiewski w wystąpieniu do zgromadzonych w konsulacie Polaków i Amerykanów przypomniał, że odzyskanie ojczyzny, jak i późniejsza walka o utrzymanie wolnej i suwerennej Polski były możliwe dzięki wspólnej pracy Polaków i ogromnej sile tożsamości narodowej. Demonstrowała ją też Polonia.
Konsul portretował Paderewskiego, który mieszkał w Nowym Jorku, przede wszystkim jako wybitnego muzyka kompozytora i pianistę, ale także prawdziwego męża stanu i ambasadora polskości. "Dzięki jego wysiłkom prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson w swych 14 punktach dotyczących warunków pokojowych, uwzględnił 13. punkt mówiący o potrzebie wolnego i niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza" – zaznaczył Golubiewski.
Dyplomata wyróżnił Sylwestra Kostrzewę oznaką honorową Bene Merito, nadawaną przez ministra spraw zagranicznych Polakom i cudzoziemcom za wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Kostrzewa mieszka w USA od 1951 roku. Jest promotorem polskiej historii i muzyki.
Wśród zaproszonych była ambasador RP przy ONZ Joanna Wronecka. Przybyła też amerykańska aktorka pochodzenia polskiego Loretta Swit, znana m.in. z roli Margaret Houlihan w serialu "M*A*S*H", za którą została dwukrotnie wyróżniona nagrodą Emmy.
Poniedziałkowa uroczystość była częścią projektu znawcy twórczości wirtuoza prof. Adama Wibrowskiego "Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości". Złożyły się na to koncerty recitale, spektakle, wykłady i spotkania z artystami.
W recitalu złożonym z czterech mazurków Chopina oraz jego Fantazji f-moll op. 49. wystąpił Jakub Kuszlik. Laureat drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego w Bydgoszczy zagrał także utwory Paderewskiego: Menuet G-Dur op.13, Legendę As-dur. op. 16 nr 1 oraz Polonez B-Dur op. 9 nr 6.
Od poniedziałku do 31 stycznia na zewnątrz gmachu polskiego konsulatu obejrzeć można zorganizowaną przy współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku ekspozycję "Poland Regained: Polish posters from the 1890s to the 1930s". Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie i stanowią nawiązanie do 100-lecia odzyskania niepodległości.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ cyk/ mal/