Rząd węgierski zapowiedział w czwartek, że co roku wyasygnuje 1,5 mln euro na walkę z antysemityzmem, którą to sumę przekaże węgierskiej organizacji żydowskiej Fundacja Czyn i Ochrona.
Suma ta ma pomóc organizacji w uruchomieniu programów edukacyjnych w Europie oraz „gorącej linii” do zgłaszania incydentów antysemickich – oświadczył rzecznik rządu Zoltan Kovacs. Fundacja otworzy też w Brukseli swe biuro, żeby „jej głos był słyszalny”.
Organizacja będzie ponadto oceniać działanie lokalnych wymiarów sprawiedliwości w UE i doradzać ujednolicenie prawa w celu skutecznej walki z antysemityzmem.
Jak podkreślił w czwartek w rozmowie z agencją MTI sekretarz stanu w kancelarii premiera odpowiedzialny za sprawy unijne Szabolcs Takacs, na Węgrzech wyznawcy wszystkich religii mogą bezpiecznie praktykować wiarę w odróżnieniu od wielu państw na Zachodzie, gdzie pod wpływem migracji antysemityzm się wzmocnił.
Według sondażu CNN opublikowanego w tym tygodniu, 42 proc. Węgrów uważa, że Żydzi mają za duże wpływy w świecie. 21 proc. deklaruje, że mają pozytywną opinię o Żydach, a 19 proc. – że negatywną.
Tymczasem według Światowego Kongresu Żydów społeczność żydowska na Węgrzech, która jest najliczniejsza w Europie Środkowej, pada ofiarą zaledwie „kilku incydentów antysemickich” i dysponuje „wszelkimi ułatwieniami”, by praktykować swą religię i chronić swe dziedzictwo kulturowe.
Rząd węgierski, który zapewnia, że reprezentuje linię „zero tolerancji dla antysemityzmu”, był krytykowany za ostre kampanie przeciw amerykańskiemu finansiście żydowskiego pochodzenia George’owi Sorosowi, któremu władze w Budapeszcie zarzucają chęć sprowadzenia do Europy milionów imigrantów.
Podczas lipcowego spotkania w Budapeszcie premierzy Węgier i Izraela Viktor Orban i Benjamin Netanjahu zgodnie mówili, że Węgry sprzeciwiają się antysemityzmowi.
Orban zaznaczył, że obywatele pochodzenia żydowskiego na Węgrzech znajdują się pod ochroną rządu. „Jesteśmy dumni”, że osoby otwarcie przyznające się do żydowskości mogą się czuć bezpiecznie na Węgrzech – podkreślił.
Netanjahu za swej strony ocenił, że węgierski rząd sprzeciwia się antysemityzmowi i węgierscy Żydzi żyją tu bez lęku.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mc/