Księga pamiątkowa w stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego została wyłożona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Przez najbliższe dwa miesiące można w niej zamieszczać m.in. podziękowania dla uczestników zwycięskiego zrywu. Wielkopolski samorząd jest gospodarzem rocznicowych obchodów. Główne uroczystości odbędą się 27 grudnia w Poznaniu
Księga pamiątkowa będzie dostępna w holu urzędu do 16 lutego 2019 roku. Jak podkreśliła rzeczniczka marszałka województwa Anna Parzyńska–Paschke, można w niej umieszczać osobiste refleksje, podziękowania dla zwycięzców sprzed 100 lat oraz wspomnienia o bliskich, którzy wywalczyli wolność.
Inauguracyjny wpis w księdze zamieścił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
"Powstanie Wielkopolskie mówi wiele o nas, Wielkopolanach i Polakach w jednym. Pokazuje wartości, które były dla nas ważne i które mimo upływu stu lat pozostają niezmienne. To rzetelność, pracowitość, zaradność, umiejętność planowania. Nadrzędne było jednak pragnienie wolności! Bo… Wolność liczy się w każdym wieku!" – napisał Woźniak.
Marszałek przypomniał też we wpisie, że "z szacunku dla oddolnych działań, z roku na rok coraz liczniejszych, obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przebiegają pod symbolicznym patronatem Rodzin Powstańczych".
Główne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się w Poznaniu 27 grudnia. 28 grudnia uroczystości przeniosą się do Warszawy. Centralnym obchodom rocznicy będzie towarzyszył koncert na poznańskim stadionie miejskim z udziałem gwiazd polskiej estrady. W programie zaplanowanego na 27 grudnia wydarzenia znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ krap/