W przyszłym roku powinny zakończyć się prace mające odtworzyć w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku dawne warunki życia i pracy karpackich górali. Sektor pasterski będzie usytuowany w zalesionej części skansenu, jego elementem mają być także zwierzęta.
Sektor pasterski powstaje w placówce od dwóch lat. "Ma odtworzyć surowe warunki życia i pracy karpackich górali. Prace rekonstrukcyjne chcemy zakończyć w przyszłym roku" - powiedział dyrektor muzeum Jerzy Ginalski.
Dodał, że "jednym z elementów projektu było zasiedlenie w skansenie zwierząt charakterystycznych niegdyś dla regionu - kóz karpackich i polskich owiec górskich, w tym odmian barwnych".
Sektor rekonstruowany jest w zalesionej części skansenu, na śródleśnej polanie. "Powstała już większość obiektów. Docelowo na polanie znajdzie się ich osiem" - poinformował Ginalski.
Odtwarzane są m.in. drewniane i kamienno-drewniane koliby, szałasy, szopy, poidła czy koszary, czyli przenośne ogrodzenia.
Sektor pasterski powstaje na podstawie koncepcji sprzed ponad pół wieku, którą opracował etnograf oraz znawca kultury i sztuki ludowej Karpat prof. Roman Reinfuss. "Korzystamy z jego opracowań, licznych fotografii archiwalnych oraz szkiców" - podkreślił Ginalski.
Przedsięwzięcie ma uzupełnić obraz dawnych wsi bojkowskich i łemkowskich, których liczne zabytki znajdują się w sanockim skansenie. Pasterstwo, obok uprawy ziemi, stanowiło jedno z głównych zajęć i podstaw utrzymania tej ludności.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 r. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki k. Sanoka - pochodzi z 1681 r.(PAP)
autor: Alfred Kyc
kyc/ itm/