Ekspozycja „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA” jest elementem programu obchodów 5-lecia działalności Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą „Polonika”. Wernisaż 16 grudnia na Krakowskim Przedmieściu.
Wystawa jest formą zaproszenia w podróż do miejsc, gdzie znajdują się materialne ślady polskiego dziedzictwa kulturowego objęte opieką przez Instytut Polonika – zaznaczają organizatorzy wydarzenia.
„Ekspozycja przypomina historie nie tylko obiektów takich jak np. kolegiaty w Żółkwi, kaplicy Barczewskich we Lwowie, kościoła pw. Św. Ducha w Wilnie, ale także sylwetki osób, których wkład w dziedzictwo kulturowe za granicą jest olbrzymi, jak Sary Lipskiej czy Władysława Teodora Bendy” – mówi dr Anna Rudek-Śmiechowska, kuratorka ekspozycji. "Poprzez wystawę chcemy wzbudzić zainteresowanie polskim dziedzictwem kulturowym poza krajem oraz pokazać wielostronną aktywność Instytutu Polonika” - dodaje kuratorka ekspozycji.
Wystawa plenerowa na Krakowskim Przedmieściu „Podróż w nieznane” zabiera widza na wyprawę śladami Polaków w świecie, wszędzie tam, gdzie zachowały się ślady działalności artystycznej i naukowej Polaków, a więc w Europie - na Ukrainę, do Francji, Włoch, na Litwę; do Ameryki Północnej oraz Azji. Pokazywane są zabytki, dzieła sztuki, malowidła, projekty wnętrz, dawne cmentarze.
Obok części plenerowej - outdorowej – składającej się z osiemnastu wielkoformatowych plansz prezentujących wybrane projekty Instytutu, przygotowana została część multimedialna w sali im. Marii Curie-Skłodowskiej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
W przestrzeni edukacyjno-multimedialnej prezentowane są m.in. filmy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, związane z materialnym dziedzictwem kultury polskiej za granicą, a także będą odbywać się darmowe warsztaty tematycznie związane z polonikami.
„Wiedza na temat materialnego dziedzictwa kulturowego za granicą nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych jest znikoma - mówi dr Magdalena Gutowska, szefowa programu Popularyzacja w Instytucie Polonika. - Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom edukacyjnym zainteresowanie tym tematem wzrośnie. Pięć lat aktywności Instytutu pokazało, że wiele już udało nam się zrealizować również w zakresie szerzenia wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego. Jednak jest jeszcze dużo do zrobienia. Przygotowaliśmy warsztaty i wykłady z myślą o tych, którym dziedzictwo kulturowe jest bliskie jak i dla tych, którzy nigdy o nim nie słyszeli. Zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu w pięknych, bajkowych przestrzeniach, jakie zostały zaprojektowane. Wierzymy, że będą to bardzo dobre, inspirujące spotkania” – dodaje dr Gutowska.
W ekspozycji wykorzystano materiały fotograficzne pochodzące z archiwum Instytutu Polonika. Projekt graficzny wystawy outdoorowej jest autorstwa Katarzyny Brzostowskkiej, a projekt graficzny przestrzeni edukacyjno-multimedialnej przygotowała dr Barbara Kowalewska, prof. ASP.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wystawy jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. PAP jest w gronie patronów medialnych.
Wystawa „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA”. Krakowskie Przedmieście 66. Wernisaż 16 grudnia o godz.17. Wystawa czynna do16 stycznia 2023 r. (PAP)
autorka: Anna Bernat
abe/ dki/