Laos, Irlandia, Gruzja, wyspy Galapagos, nieznane zakątki Podkarpacia, Spitsbergen to niektórzy z bohaterów 13. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego–Festiwalu Kultur Świata, który rozpocznie się w piątkowy wieczór. Impreza, podobnie jak przed rokiem, odbędzie się online.
Jak zauważył organizator wydarzenia Bartosz Piziak, początek listopada to zwyczajowo czas Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, jednej z największych imprez podróżniczych w Polsce.
Tegoroczny Kalejdoskop, podobnie jak ubiegłoroczny, odbędzie się w formule online i będzie transmitowany „na żywo” na stronie internetowej www.KalejdoskopPodrozniczy.pl oraz na Facebooku, w ramach ogólnodostępnego i bezpłatnego streamingu.
„Czas pandemii sprawił, że podróżnicze plany i oczekiwania zdecydowanie trzeba było zweryfikować. Niepewna sytuacja na świecie spowodowała także, że główny akcent w realizacji wyjazdów turystycznych przekierowany został na turystykę krajową lub do nieodległych krajów, które pozwalały na wjazd obcokrajowcom. Co więcej, zaczęliśmy się więcej ruszać i wracać do uprawiania turystyki aktywnej - pieszej, rowerowej” – zaznaczył Piziak.
W czasie trzech dni „święta podróżników” odbędą się wirtualne spotkania zarówno z podróżnikami związanymi z Rzeszowem i Podkarpaciem, jak i z osobami znanymi w kraju, w tym z himalaistką Moniką Witkowską, dziennikarzem Jędrzejem Majką czy złotym medalistą olimpijskim w chodzie sportowym Dawidem Tomalą.
„Przewędrujemy z naszymi 12 prelegentami przez różne zakątki Polski, jak i wielu innych krajów, praktycznie na wszystkich kontynentach” – zachęcał Piziak.
Uczestnicy będą mogli posłuchać opowieści m.in. o grupach etnicznych zamieszkujących laotańskie wioski, dowiedzieć się dlaczego nie można tam zapukać do czyjegoś domu, kiedy składa się ofiarę z byka, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście, a także jak smakują czerwone mrówki.
Zwiedzą też południową część Irlandii i dowiedzą się, czy rzeczywiście jest taka zielona, jak się ją nazywa; posłuchają opowieści z trwającej 86 dni wyprawy w czasie pandemii dookoła Portugalii; odwiedzą mniej znane, leżące poza głównymi traktami turystycznymi zakątki Podkarpacia; wybiorą się na ciepłe Wyspy Żółwie znane jako Galapagos oraz Ekwador do którego należą, a także w klimaty podbiegunowe i posłuchają opowieści o codziennym życiu i pracy w całorocznych polskich stacjach polarnych na Spitsbergenie i Wyspie Króla Jerzego, dowiedzą się, czego brakuje, a co wzbudza zachwyty.
Jędrzej Majka w czasie spotkania „Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat” przybliży nieco historię przypraw i ich poszukiwania w najdalszych zakątkach świata, zdradzi, która przyprawa jest najstarsza, a która najdroższa, dlaczego wanilia przez dziesięciolecia nie owocowała poza Meksykiem i jak w ciągu wieków podrabiano przyprawy i co groziło za ten czyn.
Monika Witkowska zabierze uczestników Kalejdoskopu na szczyt Lhotse, czwartej co do wysokości góry świata (8516 m n.p.m.), która wznosi się po sąsiedzku z Everestem na pograniczu Nepalu i Chin; rzeszowianin Jakub Łuczak, który przed 14 laty wyjechał do Gruzji, opowie o najstarszych na świecie naczyniach do produkcji wina odnalezionych w Gruzji i drodze którą przeszedł z Rzeszowa do Napareuli, by robić wino tak, jak przed wiekami, a lekkoatleta, reprezentant Polski w chodzie sportowym Dawid Tomala opowie o blaskach i cieniach życia sportowca w podróży.
Opowieści z różnych zakątków świata zostaną zilustrowane fotografiami i filmami.
13. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy został objęty patronatem honorowym marszałka województwa podkarpackiego i prezydenta Rzeszowa. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ dki/