Garncarze, stolarze, pszczelarze, czy piwowarzy bernardyńscy to niektóre z zawodów, jakimi niegdyś trudnili się członkowie zakonów duchownych na przestrzeni wieków. Opowiada o tym wystawa „Różaniec i radło” otwarta w Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku (Podkarpackie).
Jak zachęca do odwiedzania wystawy jej opiekun, Roman Federkiewicz, na ekspozycji "Różaniec i radło", czyli samowystarczalność zakonów duchownych na przestrzeni wieków, w realistyczny sposób przedstawione zostały dawne zawody, którymi trudnili się dawniej członkowie zakonów, takich jak: cystersi, benedyktynie, dominikanie, bernardyni czy kartuzi.
"Wśród nich należy wyróżnić garncarzy, stolarzy, bednarzy, pszczelarzy, powroźników, skrybów, czyli inaczej kopistów, a także - szczególnie związanych z naszym regionem – piwowarów bernardyńskich" – wymieniał Federkiewicz.
Zwiedzający ekspozycję mogą zobaczyć m.in. narzędzia i surowce do wyrobu poszczególnych towarów i artykułów, takie jak: skóry, drewno, sznury, glinę, chmiel, czy słody, oraz ubiory zakonników.
"Oddają one wiernie klimat epoki, w której przyszło im żyć, pracować, modlić się i oddawać posłudze duszpasterskiej wśród wiernych" – zaznaczył opiekun ekspozycji.
Dodał, że wystawa została wzbogacona o informacje dotyczące historii browarnictwa na ziemi leżajskiej. Ponadto dla uczniów starszych klas szkół podstawowych jest możliwość zorganizowania lekcji muzealnych w oparciu o ekspozycję.
Wystawa potrwa prawdopodobnie do wakacji.
Oprócz wystawy poświęconej dawnym zawodom zakonników w Muzeum Ziemi Leżajskiej, która po przerwie związanej z pandemią – jak wiele innych placówek w kraju – otworzyła dla publiczności swoje podwoje, prezentuje także inne wystawy.
Zwiedzający mogą zatem obejrzeć jeszcze wystawy czasowe, m.in.: „Browary kraftowe Polski”, czy prezentowaną na placu przed placówką wystawę plenerową ze zbiorów IPN „Tu rodziła się Solidarność”, a także ekspozycje stałe etnograficzno–zabawkarską, czy browarniczą.
Muzeum apeluje do zwiedzających by, ze względu na pandemię, bezwzględnie stosowali się do zasad i zaleceń sanitarnych obowiązujących na terenie placówki. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ dki/