Polska po 1989 roku

14.10.2018

Bielsko-Biała: ekolodzy i młodzież posadzą sto krzewów na stulecie odzyskania niepodległości

Akcja "100 krzewów na 100-lecie niepodległości" Akcja "100 krzewów na 100-lecie niepodległości"

Sto krzewów na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości posadzą we wtorek przed jedną z bielskich szkół średnich jej uczniowie i ekolodzy z Klubu Gaja. Okazją jest obchodzone tego dnia w Bielsku-Białej Święto Drzewa – podał lider Klubu Gaja Jacek Bożek.

„W ten niecodzienny sposób chcemy uczcić stulecie niepodległości Polski, a zarazem mówić o tym, że aby przetrwać kolejne 100 lat w wolności i demokracji potrzebujemy wspólnych działań w trosce o naszą planetę” – powiedział Bożek.

Krzewy zostaną posadzone przed budynkiem położonego w centrum miasta Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych. Będą to pęcherznice kalinolistne, które dobrze znoszą trudne warunki miejskie. Krzewy są odporne na suszę i mróz. Ich drobne kwiaty chętnie odwiedzane są przez pszczoły, których przybywa w miastach, gdyż parki i skwery są przyjaznym dla nich środowiskiem.

„Sadzeniu krzewów będą towarzyszyły warsztaty budowy domków dla dzikich owadów zapylających, ptaków i wiewiórek, w których wezmą udział uczniowie bielskich szkół” – dodał Bożek. Później znajdą w nich schronienie pszczoły murarki, biedronki czy złotooki.

Uczniowie zbudują też budki lęgowe dla sikorek, wróbli, kowalików i wiewiórek. Zawieszone na drzewach i ścianach budynków, będą mogły zastąpić dziuple w starych drzewach, których jest coraz mniej. „Święto Drzewa Klubu Gaja to nie tylko sadzenie i ochrona drzew, ale także wiele inicjatyw wokół nich i dla nich” – zaznaczył Jacek Bożek.

Lider Klubu Gaja podkreślił, że bielska odsłona Święta Drzewa łączy w sobie konkretne działania dla ochrony środowiska i klimatu z pamięcią historyczną oraz myśleniem o przyszłych pokoleniach. „Tegoroczna, 16. już edycja Święta odbywa się w całym kraju pod hasłem +Każdy liść pochłania CO2+. W ten sposób Klub Gaja mobilizuje społeczności lokalne do nasadzeń drzew i krzewów oraz przypomina, że jest to prosty i skuteczny sposób łagodzenia skutków zmian klimatu” – wyjaśnił.

Zdaniem Bożka „jeśli jako społeczeństwo mamy przetrwać kolejne 100 lat, to już teraz powinniśmy robić wszystko, aby spowolnić zmiany klimatu”. „Święto Drzewa to doskonała okazja, by o tym mówić i podejmować konkretne działania” – dodał.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL