Inne

06.07.2018

Blisko 9,6 mln zł z UE na rewitalizację krakowskich podwórek

Nowe skwery, miejsca relaksu i zabaw dla dzieci powstaną na ośmiu podwórkach w Nowej Hucie i jednym w krakowskim Podgórzu. Ich rewitalizacja na kosztować 13,2 mln zł, z czego blisko 9,6 to dofinansowanie z UE.

Jeszcze w tym roku w Nowej Hucie rozpoczną się warsztaty i konsultacje, podczas których mieszkańcy będą mogli zdecydować, jak mają wyglądać miejsca, gdzie będą odpoczywać, a z pierwszych odnowionych podwórek będą mogli korzystać w 2019 r.

W piątek członek zarządu województwa Grzegorz Lipiec przekazał wiceprezydentowi Krakowa Tadeuszowi Trzmielowi umowy gwarantujące przyznanie dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na realizację projektów.

"Wszyscy pamiętamy jak tętniące życiem były kiedyś krakowskie podwórka. To właśnie tam staliśmy przy trzepakach i graliśmy w piłkę, teraz zostało to zapomniane. Uważamy, że niesłusznie. Po rewitalizacji dzieci znajdą na podwórkach miejsce do zabaw z dala od zgiełku krakowskich ulic, swoje miejsce będą mieć też ludzie starsi" – mówił Lipiec.

Wiceprezydent Krakowa podkreślił, że to wyjątkowy projekt, bo rewitalizacja dotyczy przestrzeni w "starej" części Nowej Huty i Podgórza. Jak mówił, kwartały między blokami do tej pory nieco zaniedbane zyskają zupełnie nowe oblicze. "Będzie to powrót do tradycyjnych przyjaznych podwórek, w których kwitło życie lokalne" – mówił wiceprezydent.

Rewitalizację przejdzie osiem nowohuckich podwórek na osiedlach: Centrum A, Centrum B, Centrum D, Górali, Na Skarpie, Ogrodowym, Zgody i Zielonym. Jak podkreślił wiceprezydent Trzmiel, bezpośrednio będzie z nich korzystać prawie 17 tys. osób.

W podwórkach znajdą się nowe miejsca do zabaw dla dzieci i miejsca do wypoczynku wśród zieleni dla seniorów. Będą ławki, siedziska, stojaki rowerowe i konstrukcje do suszenia prania, które na stałe wpisały się już w charakter nowohuckich podwórek.

"Planujemy w tym roku spotkania konsultacyjne z udziałem mieszkańców i architektów krajobrazu, bo chcielibyśmy dowiedzieć się, co sami mieszkańcy chcieliby zmienić na tych podwórkach, w jaki sposób je udoskonalić, czy tylko odnowić, czy wprowadzić zupełnie nowe elementy" - mówił dyrektor Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf. Dodał, że z racji tego, iż Nowa Huta jest wpisana do rejestru zabytków, projekty będą wymagały akceptacji miejskiego konserwatora zbytków i Rady Dzielnicy.

Później – już w trakcie urządzania zieleni – mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w sadzeniu i pielęgnowaniu ulubionych gatunków roślin, a także przy tworzeniu ogrodów społecznych.

Wartość realizowanego w Nowej Hucie projektu "Spotkajmy się na podwórku" to 12,3 mln zł, z czego 9,1 mln zł będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

Zrewitalizowana zostanie także przestrzeń w Podgórzu między budynkami przy ul. Józefińskiej 24, 24a i 30 oraz ul. Limanowskiego 13 i 15 w Podgórzu. W ten projekt realizowany przez Zarząd Budynków Komunalnych włączyła się Wspólnota Mieszkaniowa z Limanowskiego 13.

"To podwórko jest faktycznie bardzo zdewastowane. Jest spore ma ponad 11 arów. Będzie tam ciąg pieszo- rowerowy, stojaki na rowery, zniwelowane zostaną bariery, które uniemożliwiają ruch osób niepełnosprawnych i starszych, powstanie przestrzeń rekreacyjna wśród zieleni" - mówiła dyrektor ZBK Katarzyna Zapał.

Całkowita wartość tego projektu to 909 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie to ponad 486 tys. zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2019 r.

Na rewitalizację dużych miast Małopolski przeznaczono ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 prawie 309 mln zł. W Krakowie dzięki dotacji w wysokości ponad 20 mln zł powstał już Park Stacja Wisła na Zabłociu ze specjalną strefą piknikową, w Tarnowie powstanie Tarnowski Park Doświadczeń (dotacja ok. 14 mln zł), a wokół nowosądeckiej bazyliki św. Małgorzaty rewitalizowany zostanie plac (wsparcie unijne 13,7 mln zł). (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

edytor: Anna Mackiewicz

wos/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL