Polska po 1989 roku

12.09.2019

Cztery orkiestry ogłosiły rozpoczęcie urodzin Katowic

Przemarsz i koncert czterech orkiestr ogłosił w czwartek na Rynku w Katowicach rozpoczęcie 154. urodzin tego miasta. Obchody rocznicy nadania praw miejskich potrwają do 15 września, ich głównym punktem będzie sobotni koncert z udziałem gwiazd w Strefie Kultury.

"Oddajemy w ten sposób także hołd muzycznej tradycji Katowic, którą współtworzyły orkiestry dęte. Dziś, jako Miasto Muzyki UNESCO, chcemy podtrzymywać tę tradycję. Tym bardziej, że jest ona wciąż żywa i spełnia swoją najważniejszą, społeczną funkcję - łączy ludzi. Orkiestra gromadzi zwykle profesjonalnych i nieprofesjonalnych muzyków, ale tworzy także wspólnotę wokół siebie - słuchaczy, mieszkańców dzielnicy lub zakładu, w której tworzy" – powiedział Łukasz Kałębasiak z instytucji Katowice Miasto Ogrodów, która organizuje Urodziny Miasta.

Życzenia urodzinowe wszystkim katowiczanom złożył w czwartek na Rynku w imieniu władz miasta jego wiceprezydent Waldemar Bojarun.

Orkiestra Dęta "Katowice", Orkiestra Dęta KWK "Wujek" i Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wyruszyły w czwartek z trzech różnych punktów w centrum miasta, żeby spotkać się na Rynku z orkiestrą uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach. Zagrały wspólnie, a potem każda z orkiestr zaprezentowała krótki program złożony z muzyki rozrywkowej, filmowej i tradycyjnej.

Najważniejszym punktem obchodów urodzin miasta, odbywających się pod hasłem "Kocham Katowice", programu będzie sobotni koncert plenerowy w Strefie Kultury. W tym roku jego gospodarzem jest znany raper Abradab - założyciel zespołu Kaliber 44. Wystąpią również: m.in. Kuba Badach, Miuosh, Czesław Mozil, muzycy z Pokahontaz czy Jan Gałach i Maciej Lipina. Za stronę muzyczną odpowiadać będą artyści występujący na co dzień w zespole Coma.

Urodziny Miasta to także ciekawe muzyczne spotkania. W piątek zespół Dżem spotka się na jednej scenie z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a mistrzowie world music Vołosi - z węgierskim wirtuozem skrzypiec Féliksem Lajkó. W bałkańskim klimacie będzie także koncert uwielbianej przez polskich fanów bośniackiej formacji Dubioza Kolektiv.

"Urodziny Miasta są doskonałą okazją, żeby przypomnieć, jak wielkim i różnorodnym muzycznym potencjałem dysponują Katowice. Dlatego zapraszamy mieszkańców na wspaniałe koncerty, w których artyści związani z Katowicami spotykają się z czołówką polskich muzyków lub gośćmi z zagranicy, bo jako Miasto Muzyki UNESCO jesteśmy też miejscem kreatywnych spotkań na poziomie międzynarodowym" – podkreślił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Wśród wydarzeń towarzyszących obchodom urodzin jest odsłonięcie w piątek popiersia Bernarda Krawczyka w Galerii Artystycznej Plac Grunwaldzki. Za upamiętnieniem w ten sposób zmarłego w 2018 r. aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego głosowało blisko 3 tys. mieszkańców Katowic. Jego płaskorzeźba będzie 18. pomnikiem upamiętniającym związanych z Katowicami znakomitych aktorów, muzyków, pisarzy i artystów sztuk wizualnych w Galerii Artystycznej. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL