Polska po 1989 roku

15.09.2018

Dzień NATO w Bydgoszczy

Dzień NATO w Bydgoszczy Fot. PAP/T. Żmijewski Dzień NATO w Bydgoszczy Fot. PAP/T. Żmijewski

Pięć jednostek i instytucji NATO mających siedziby NATO w Bydgoszczy i amerykańcy żołnierze stacjonujący w Żaganiu zaprezentowali się podczas Dnia NATO. W programie znalazły pokazy sprzętu wojskowego, występy zespołów muzycznych, konkursy i zabawy.

Dzień NATO zorganizowany w Bydgoszczy po raz drugi, odbył się w formie festynu na Polanie Różopole w Leśnym Parku Kultur i Wypoczynku "Myślęcinek", który jest największym terenem rekreacyjnym w mieście.

W Bydgoszczy siedziby mają Centrum Szkolenia Sił Połączonych, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, Grupa Integracyjna Sił NATO, Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO i 3. Batalion Łączności NATO. Gośćmi festynu byli żołnierze z 91. batalionu inżynieryjnego 1. Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie, którzy obecnie stacjonują w Żaganiu.

"Bydgoszcz jest stolicą NATO w Polsce. W naszym mieście stacjonuje pięć jednostek NATO. Wszyscy się z tego cieszymy, ale jest to również docenienie wojskowej historii i tradycji miasta. Tutaj przyjeżdżają pracować i szkolić się wojskowi ze wszystkich armii Sojuszu Północnoatlantyckiego, a wyjeżdżają niosąc w sercu Bydgoszcz" - powiedział w czasie inauguracji festynu prezydent miasta Rafał Bruski.

Zastępca dowódcy Elementu Wsparcia Operacji Atlantic Resolve gen. bryg. Todd Wasmund podziękował za zaproszenie na świętowanie Dnia NATO. Podkreślił, że wojska amerykańskie i innych państw sojuszniczych są obecne w Polsce żeby zapewniać bezpieczeństwo. "Dziękuję wszystkim za obecność, możecie zobaczyć, jak silny jest to sojusz, jak silna jest nasza współpraca. Dziękuję, że nas gościcie" - dodał.

Z kolei zastępca dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych gen. bryg. Ladislav Jung zaznaczył, że żołnierze NATO pracujący i szkolący się w Bydgoszczy otrzymują wsparcie ze strony władz i mieszkańców, spotykają się ze znakomitą atmosferą.

"Minęło 14 lat od powołania w mieście pierwszej jednostki, naszego centrum. Od tego czasu służący tu i odwiedzjący nas żołnierze stali się nierozłącznym elementem krajobrazu Bydgoszczy. Z czasem siedzibę znalazły tu kolejne cztery jednostki. Wszystkie różnią się zakresem działania i obowiązkami, ale mają ze sobą wiele wspólnego. Wnoszą znaczny wkład we wzmacnianie zdolności Sojuszu do obrony jego członków, gwarantowania wolności i bezpieczeństwa jego obywatelom" - mówił gen. bryg. Jung.

W czasie festynu amerykańscy żołnierze zaprezentowali samobieżny sprzęt inżynieryjny, jak platformy i dźwigi, a także wielozadaniowe pojazdy i wozy zabezpieczenia medycznego. Batalion łączności NATO wystawił m.in. samochody z radiostacjami, a 1. Brygada Logistyczna z Bydgoszczy - ciężki sprzęt.

Większość jednostek NATO mających siedzibę w Bydgoszczy ma charakter sztabowy i szkoleniowy, stąd podobnie jak miejscowe, polskie instytucje wojskowe, rozbiły namioty z materiałami promocyjnymi i gadżetami. Nie zabrakło też wystawy historycznego sprzętu i uzbrojenia, przygotowanej przez Muzeum Wojsk Lądowych.

W programie znalazły się występy zespołów muzycznych, orkiestr dętych i dudziarzy. Podczas pikniku nie zabrakło też atrakcji dla całych rodzin, dzieci mogły skorzystać m.in. z torów przeszkód, malowania twarzy, torów zabaw, przejażdżek kucami i spróbować sił w paintballu. Odbyły się też pokazy sprzętu strażackiego, policyjnego i pracy psów służbowych.

Przygotowano również bieg na orientację "NATO RACE", w czasie którego uczestnicy mogli wykazać się znajomością ważnych miejsc militarnych na mapie miasta.

W ubiegłym roku Dzień NATO zorganizowano na Wyspie Młyńskiej w centrum Bydgoszczy. Wówczas największe zainteresowanie wzbudzili amerykańscy żołnierze 3. batalionu 2. Pułku Kawalerii, którzy przemieszczali się z koszar Rose w Niemczech do Orzysza. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL