Średniowiecze

21.08.2015 aktualizacja 18.07.2016

Dzwon "Mieszko i Dobrawa" przeszedł próbę dźwięku

Dzwon „Mieszko i Dobrawa”. Fot. PAP/M. Zakrzewski Dzwon „Mieszko i Dobrawa”. Fot. PAP/M. Zakrzewski

Ufundowany na 1050. rocznicę chrztu Polski dzwon "Mieszko i Dobrawa" przeszedł w piątek na Ostrowie Lednickim (Wielkopolskie) próbę dźwięku. Jego poświęcenie zaplanowano na 14 kwietnia 2016 roku, czyli 1050 lat po dniu chrztu pierwszego władcy Polski.

Ważący 220 kg dzwon "Mieszko i Dobrawa", został w maju odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu (Podkarpackie). Jest to pierwszy dzwon o tej nazwie w Polsce. Jego pomysłodawcą i projektantem jest dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej M. Wyrwa.

Dzwon został umieszczony w dębowej dzwonnicy i stanął przy reliktach kaplicy baptyzmalnej i palatium Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ta przestrzeń była stołeczno-rezydencjonalnym ośrodkiem Mieszka I na Ostrowie Lednickim.

„Dzisiejsza uroczystość była próbą przed przyszłorocznymi obchodami rocznicy chrztu Mieszka. W obecności przedstawicieli lokalnych władz i przedstawiciela ludwisarni sprawdziliśmy brzmienie dzwonu. On teraz zamilknie aż do kwietnia przyszłego roku” - powiedział PAP Jakub Dzionek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Poświęcenie dzwonu nastąpi 14 kwietnia w prawdopodobną rocznicę chrztu Mieszka i jego dworu. Miało to nastąpić w Wielką Sobotę w 966 roku. Dzwon będzie się odzywał w najważniejszych dla Polski momentach, oraz przy wizytach bardzo ważnych gości w grodzie Mieszka i Dobrawy.

Dzwon ma średnicę 70 cm, brzmi w tonacji d/2. Dźwięk został dobrany specjalnie ze względu na jego szlachetność i dostojeństwo. "Mieszka i Dobrawę" ufundowało Muzeum Pierwszych Piastów.

Ornamentyka dzwonu nawiązuje do ikonografii i zabytków związanych z parą książęcą, oraz przestrzenią Ostrowa Lednickiego. W centralnej, przedniej części płaszcza dzwonu znajduje się wizerunek pary książęcej. Pod nim po łacinie inskrypcja: "Na cześć i chwałę księcia Mieszka i księżnej Dobrawy. Za jego panowania i jej radą wiara katolicka w Polsce została przyjęta". Z kolei na rewersie płaszcza znajduje się napis: "Ostrów Lednicki. 1050 rocznica chrztu księcia Mieszka I. 2016".

Motyw roślinny u czaszy dzwonu zaczerpnięty został z zapinki do księgi liturgicznej, używanej w czasach pierwszych władców, która została znaleziona na Ostrowie Lednickim. Na cokoliku płaszcza dzwonu znalazł się motyw, który został zaczerpnięty z tzw. drugiego kielicha Dąbrówki, ufundowanego przez księcia Mieszka III. (PAP)

rpo/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL