Inne

14.08.2013 aktualizacja 18.07.2016

Festiwal archeologiczny "Dwa Oblicza" - w Karpackiej Troi

Ponad 300 wojów oraz kilkudziesięciu rzemieślników zaprezentuje turystom odwiedzającym skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła (Podkarpackie) materialne i duchowe aspekty życia ludzi w początkach epoki brązu i wczesnego średniowiecza.

W najbliższy weekend w skansenie, który jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie (Podkarpackie), odbędzie się III Karpacki Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza".

"Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie rozmaitych aspektów życia ludzi zarówno w epoce brązu jak i we wczesnym średniowieczu" - powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

"Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie rozmaitych aspektów życia ludzi zarówno w epoce brązu jak i we wczesnym średniowieczu" - powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Dzięki grupom rekonstrukcji historycznych w Trzcinicy będzie można obejrzeć m.in. repliki wczesnośredniowiecznych machin oblężniczych, turnieje, pokazy rzemieślnicze, prezentacje sztuki kulinarnej naszych przodków, ówczesne obrzędy.

"Każdy, kto w najbliższy weekend odwiedzi Karpacką Troję wyjdzie z niej bogatszy o wiedzę dotyczącą czasów, w których w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów obronnych" – podkreślił Gancarski.

W Trzcinicy w latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem, między 1650 a 1350 rokiem p.n.e., żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Z kolei między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię ośmiu hektarów, na której znajduje się m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Poprzednia edycja festiwalu "Dwa Oblicza" zgromadziła ponad pięć tys. osób.(PAP)

kyc/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL