28 czerwca został ogłoszony we wtorek w Gdańsku Światowym Dniem Bursztynu. W tym dniu będą organizowane np. koncerty i wystawy. Ustanowienie takiego święta ma pomóc m.in. w promocji bursztynu.
Pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. bursztynu Robert Pytlos powiedział podczas konferencji prasowej we wtorek w Gdańsku, że Światowa Rada Bursztynu ogłosiła, że 28 czerwca każdego roku będzie Światowym Dniem Bursztynu. Uroczysta sesja Światowej Rady Bursztynu odbyła się z okazji 10-lecia istnienia Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
„Światowy Dzień Bursztynu będziemy obchodzić co roku 28 czerwca w Gdańsku oraz co roku będziemy zachęcać także inne miasta i instytucje na szlaku bursztynowym do obchodów tego dnia” – dodał. Podał, że w tym dniu będą organizowane np. koncerty i wystawy.
Data nawiązuje do daty podpisania w 2006 r. w Gdańsku aktu powołującego Światową Radę Bursztynu.
„Chcemy żeby tego dnia szczególnie promowano bursztyn i jego wyroby, np. w formie festynów, pokazów czy targów i ustanowienie dnia bursztynu może w tym pomóc” – mówił prof. Ryszard Szadziewski. Zwrócił uwagę, że Światowa Rada Bursztynu będzie apelować do swoich kolegów jubilerów, bursztynników, kolekcjonerów na całym świecie aby w tym dniu organizowali festyny bursztynowe, seminaria, wykłady na temat tego kruszca i jego piękna.
Ogłoszono też, że 44. rocznica pożycia małżeńskiego nosić będzie w Gdańsku miano „Bursztynowych Godów”. „Bo bursztyn ma minimum 44 miliony lat więc wspólnie ze Światową Radą Bursztynu i Muzeum Bursztynu uznaliśmy, że ta 44. rocznica będzie dobrą okazją do wprowadzenia +Bursztynowych Godów+ – wyjaśnił Pytlos.
Powiedział, że Gdańsk, jako Światowa Stolica Bursztynu, od 10 lat konsekwentnie promuje bursztyn i z okazji jubileuszu planowane jest m.in. powołanie Instytutu Bursztynu i Wzornictwa. „Bursztyn to nie tylko skarb Gdańska ale skarb Polski” – podkreślił.
Zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski tłumaczy, że w Gdańsku odbywa się bardzo wiele wydarzeń związanych z bursztynem, jak np. targi bursztynu Abermart i Amberif, w których uczestniczą handlowcy z kilkudziesięciu krajów.
Dyrektor Muzuem Historii Miasta Gdańska, Waldemar Ossowski podał, że w ostatnich latach rocznie Muzeum Bursztynu odwiedza ok. 80 tys. osób. Szacuje, że w ciągu 10. lat placówkę odwiedziło ok. pół miliona osób. Obecnie kolekcja zabytkowych przedmiotów w zbiorach Muzeum liczy ponad dwa tysiące sztuk, a 40 proc. z nich to są darowizny i przedmioty, które udało się pozyskać dzięki życzliwości wielu osób i instytucji.
Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Zbigniew Strzelczyk jest zadowolony ze współpracy z miastem w zakresie promocji bursztynu. Podał, że w ub. roku został zakończony z ogromnym sukcesem trzyletni projekt promocji marki bursztynu. „Prowadziliśmy promocję marki +bursztyn polski+ na świecie np. w Hongkongu, USA, Europie” – wyjaśnił.
Urząd Miasta w związku z jubileuszem Muzeum Bursztynu zapowiada „wiele niezwykłych bursztynowych atrakcji”. Przez całe lato mają trwać wystawy, imprezy i wydarzenia dedykowane szlachetnej żywicy, zwanej od wieków Złotem Północy.
11 lipca w Europejskim Centrum Solidarności zostanie otwarta wystawa „Bursztyn.Dzieła.Myrta”, w dniu 70. urodzin artysty Lucjana Myrty. „Bursztynowa komnata przy pracach tego artysty to nic – tyle jest tutaj przedmiotów dekoracyjnych z bursztynu, tyle ton surowca, tyle barw, odmian, gabinety, szkatułki, ogromne skarbce” – zachęca Pytlos. Wystawa będzie czynna do września.
Natomiast w przestrzeni pomiędzy Muzeum Bursztynu i Bramą Wyżynną pojawi się już za dwa tygodnie instalacja wodna „Poszukiwacz bursztynu”. (PAP)
bls/ agz/