Polska po 1989 roku

02.03.2019

I Transgraniczny Festiwal Kobiet w Szczecinie

Ponad 40 warsztatów i spotkań, a także pokazy filmowe i spektakle, odbędą się podczas I Transgranicznego Festiwalu Kobiet, który rozpocznie się w niedzielę w Szczecinie.

"Zależało mi na zorganizowaniu różnorodnego i dostępnego dla wszystkich, a więc i bezpłatnego wydarzenia, podczas którego będziemy mogli poznać odważne i mądre kobiety funkcjonujące w obszarze Szczecin – pogranicze – Berlin. To będzie prawdziwe święto kobiet, w pełni demokratyczna impreza" – powiedziała pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu Monika Lesner. Dodała, że zaplanowane wydarzenia podzielone zostały na strefy, które mają wyznaczyć "główne osie festiwalu": Słowa, Iluzji, Bliskości, Inspiracji, Buntu i Piękna.

Festiwal rozpocznie się w niedzielę spektaklem Teatru Kana "Projekt: Matka", który podejmuje dyskusję na temat mitów osnutych wokół macierzyństwa. Organizatorzy festiwalu planują też zajęcia dla najmłodszych, które odbywać się będą w lokalnej księgarni wokół książki "Dziewczynki latają wysoko".

W programie znalazły się także pokazy filmów "Dokąd teraz?" Nadine Labaki, a także "Sploty jednego warkocza" oraz "Art Location" Pawła i Michała Kulików. Ponadto, uczestniczki festiwalu będą mogły uczestniczyć w rozmowach m.in. na temat choroby, starości czy seksualności.

Wśród zaproszonych gości ma się pojawić dwukrotnie nominowana do nagrody Nike, pochodząca ze Szczecina pisarka, Brygida Helbig. Rozmowa z autorką "Niebka" i "Innej od siebie" ma dotyczyć tożsamości.

Organizatorzy zapowiadają także wykłady prozdrowotne na temat diety, schorzeń kręgosłupa czy chirurgii plastycznej oraz m.in. atrakcje taneczne.

Festiwal zorganizowany został we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i dofinansowany ze środków unijnych oraz budżetu państwa. Wydarzenia odbywać się będą do 10 marca.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL