Głównym punktem obchodów 60. rocznicy koronacji brytyjskiej królowej Elżbiety II będzie uroczyste nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim, które odbędzie się 4 czerwca – wynika z programu ogłoszonego w poniedziałek przez Pałac Buckingham.
Rocznica koronacji będzie obchodzona na wyraźnie mniejszą skalę niż w ubiegłym roku 60-lecie odziedziczenia przez Elżbietę II brytyjskiego tronu. Oprócz nabożeństwa przewidziany jest specjalny bankiet z udziałem członków bliższej i dalszej rodziny królewskiej oraz festiwal w pałacowych ogrodach.
Do Opactwa Westminsterskiego Elżbieta II pojedzie samochodem, a nie karetą (jak na otwarcie sesji parlamentu) ani otwartym powozem w eskorcie konnej.
W ogrodach Pałacu Buckingham 11-14 czerwca odbędzie się festiwal otwarty dla publiczności. Bilety będą kosztowały 30 funtów za wejście w ciągu dnia i 90 funtów w godzinach wieczornych. Firmy posiadające tzw. Royal Warrant (prawo posługiwania się królewskim lub książęcym herbem w uznaniu jakości ich usług świadczonych dla królewskiego dworu) będą mogły się tam promować.
W samym Opactwie Westminsterskim 13 czerwca w ramach obchodów jubileuszu przewidziany jest koncert. Na widok publiczny wystawiony zostanie także tron, na którym zasiadali podczas ceremonii koronacyjnej brytyjscy monarchowie począwszy od XIV w.
Elżbieta II została koronowana 2 czerwca 1953 r. w czasie, gdy wiele podstawowych artykułów było w W.Brytanii na kartki. Jej przejazd reprezentatywną karocą używaną przy wyjątkowych okazjach obserwowało 2 mln mieszkańców Londynu. Świadkami składania przysięgi koronacyjnej w Opactwie Westminsterskim było 8 tys. gości, w tym premierzy i głowy państw Wspólnoty Narodów.
21 kwietnia br. monarchini skończy 87 lat. Jest najstarszym wiekiem panującym monarchą brytyjskim. W długości panowania ustępującym tylko swej praprababce Wiktorii zasiadającej na tronie przez 64 lata (1837-1901). Jej rekord Elżbieta II będzie mogła pobić 9 września 2015 r., gdy będzie miała 89 lat.
Elżbieta II (Elizabeth Alexandra Mary Windsor) odziedziczyła tron w 1952 r. jako księżniczka Elżbieta i księżna Edynburgu w wieku 26 lat po śmierci ojca Jerzego VI (1937-52). Jest pierwszym monarchą, który obchodził diamentowe gody, wysłał e-mail, urządził publiczny koncert w swych ogrodach i wyposażył się we własną elektrownię. Uroczyście zainaugurowała też wznowienie prac szkockiego parlamentu po ponad 300 latach przerwy.
Jest głową państw Wspólnoty Narodów i tytularnym zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. W systemie monarchii konstytucyjnej do jej zadań należy reprezentowanie państwa za granicą, otwieranie sesji parlamentu, powierzanie roli utworzenia rządu liderowi zwycięskiej partii po wyborach parlamentarnych, przyjmowanie jego dymisji, patronowanie wielu organizacjom charytatywnym i przyznawanie odznaczeń.
Ma czworo dzieci, ośmioro wnuków i jedną prawnuczkę. W lipcu spodziewa się drugiej prawnuczki lub prawnuka. Troje jej dzieci to rozwodnicy. W czasie panowania współpracowała z 12 premierami.(PAP)
asw/ keb/ kar/