Kuchnia staropolska będzie tematem przewodnim VIII Dni Kultury Staropolskiej, które odbędą się w weekend na Zamku w Pieskowej Skale. W programie znajdą się m.in. warsztaty gotowania, degustacje średniowiecznych potraw i ekspozycja dawnego wystroju kuchni.
„Co roku staramy się, aby w jeden czerwcowy weekend pokazać turystom atrakcje na co dzień niedostępne. Za każdym razem chcemy przybliżyć historię, także naszego zamku. Przedstawiamy jakąś epokę, postać, dorobek kultury materialnej” – mówiła PAP Ewa Mikołajska, kustosz Zamku w Pieskowej Skale (oddział Zamku Królewskiego na Wawelu). „Naszym celem jest ożywić historię, oddziaływać na emocje gości, by wizyta w zamku i zdobyta tu wiedza wryły się w ich pamięć” – dodała.
Zamek w Pieskowej Skale będzie otwarty dla zwiedzających w sobotę i niedzielę w godzinach od 10 do 18.
Zainteresowani zobaczą wystawę „Stół sarmacki” przygotowaną specjalnie na VIII Dni Kultury Staropolskiej. Na ekspozycję zostaną przywiezione zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu. Znajdą się wśród nich naczynia, srebra i tkaniny służące do zastawy stołowej. Ok. sto prezentowanych obiektów pochodzi z okresu od XVII do XIX w.
W te dwa dni zainteresowani zobaczą wystawę „Stół sarmacki” przygotowaną specjalnie na VIII Dni Kultury Staropolskiej. Na ekspozycję zostaną przywiezione zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu. Znajdą się wśród nich naczynia, srebra i tkaniny służące do zastawy stołowej. Ok. sto prezentowanych obiektów pochodzi z okresu od XVII do XIX w. „Te przedmioty pokazują bogactwo i urodę dawnego rzemiosła artystycznego” – powiedziała kustosz.
Pojęcie serwisu stołowego pojawiło się w renesansie, kiedy powstały pierwsze grupy naczyń o identycznej dekoracji. Zamożne dwory używały wówczas naczyń majolikowych – wielobarwnie malowanych włoskich fajansów (rodzaj ceramiki). W Pieskowej Skale turyści obejrzą trzy majoliki: paterę, naczynie pod dzban, oraz efektowną misę hiszpańską z dekoracją inspirowaną sztuką arabską.
Wśród innych prezentowanych zabytków znajdą się: naczynia kamionkowe, czyli ceramiczne, miedziane dzbany i kufle, a także miedziane wanienki-chłodziarki, które znajdowały się obok stołów ucztujących i służyły do schładzania napojów. Nie zabraknie modnych od czasów baroku naczyń porcelanowych - najpierw sprowadzanych z Dalekiego Wschodu, od początku XVIII w. produkowanych w manufakturach europejskich m.in. w Miśni, Wiedniu, Berlinie, Petersburgu, a w Polsce np. w Korcu na Wołyniu. Inne eksponaty to m.in. sosjerki, wazy do zup, solniczki, srebrne świeczniki, sztućce oraz misy, miedziane naczynia kuchenne oraz formy do pieczenia bab i pasztetów.
Większość lekcji gotowania i degustacji zaplanowano na niedzielę. W tym dniu szczególną atrakcją – jak mówiła kustosz - będzie pokaz „Słowo i smak czyli Compendium Ferculorum – kuchnia staropolska na Zamku w Pieskowej Skale” w wykonaniu restauratora krakowskiego Jacka Łodzińskiego i jego restauracji. W prezentacji weźmie udział historyk i znawca kuchni staropolskiej prof. Jarosław Dumanowski, autor współczesnej reedycji „Compendium Ferculorum, albo zebranie potraw” – pierwszej polskiej książki kucharskiej (1682 r.), napisanej przez kuchmistrza Stanisława Czernieckiego.
W trakcie kilkugodzinnego pokazu eksperci mają gotować i rozmawiać z turystami o tradycjach kulinarnych dawnej Polski. Pokazowi będą towarzyszyły "warsztaty piernikowe" dla dzieci. Lekcje poprowadzą pracownicy krakowskiej restauracji „Pod Aniołem”. „Pierniki kojarzą się nam ze starodawną Polską. Warsztaty będą okazją, aby zaznajomić najmłodszych z dawnymi łakociami, jakże odmiennymi od dzisiejszych” – powiedziała kustosz.
Przypomniała, że w kuchni dawnej Polski szczególną rolę odgrywały przyprawy. „W formie zabawy zaprezentujemy uczestnikom imprezy tradycyjne staropolskie przyprawy, z których wiele obecnych jest i dzisiaj w naszej kuchni” – mówiła kustosz.
Ponadto w programie Dni Kultury Staropolskiej znajdą się występy Zespołu Muzyki Dawnej i Tańca im. Matki Zofii Czeskiej z Gimnazjum nr 53 w Krakowie. W niedzielny wieczór odbędzie się spektakl poetycko-muzyczny „Najsmaczniejsza poezja staropolska” wykonywany przez krakowski zespół muzyki dawnej Camerata Cracovia oraz aktora Jerzego Zelnika znanego z roli Ramzesa w filmie „Faraon” Jerzego Kawalerowicza. (PAP)
bko/ ula/