Europa i świat po 1989 roku

06.11.2018

Litwa: Krystyna Turkot - zwyciężczyni Dyktanda „Niepodległa”

Nauczycielka języka polskiego Krystyna Turkot z polskiego Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach na Litwie zwyciężyła w zorganizowanym przez Dom Kultury Polskiej w Wilnie konkursie ortograficznym Dyktando „Niepodległa” - ogłosił we wtorek organizator.

Następne miejsca zajęli dziennikarka polskiej gazety „Kurier Wileński” Anna Pieszko i student Sebastian Salwiński. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymają karty podarunkowe na zakup sprzętu RTV i AGD na sumę kolejno 300, 200 i 100 euro.

„Dyktando było dosyć trudne - oceniła w rozmowie z PAP Krystyna Turkot. - Najwięcej wątpliwości miałam przy dużych i małych literach”.

Zwyciężczyni po raz pierwszy uczestniczyła w konkursie ortograficznym. „Zdecydowałam się z myślą o swoich uczniach. Chciałam pokazać, że warto kształcić znajomość języka ojczystego” - wskazała.

W konkursie ortograficznym uczestniczyły 52 osoby. Tekst dyktanda, zawierający około 450 słów, pełen pułapek interpunkcyjnych i ortograficznych, ułożyły Henryka Sokołowska i Barbara Dwilewicz, wykładowczynie wileńskiej filii kowieńskiego Uniwersytetu Witolda Wielkiego. W tekście znalazły się postacie i wydarzenia związane z dążeniem Polski do niepodległości.

„Chcieliśmy w sposób oryginalny uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i wybraliśmy formę sprawdzianu naszej wiedzy z języka polskiego, ale też z historii” - powiedziała PAP Bożena Mieżonis z DKP.

Projekt jest współfinansowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ kar/

PAP SACopyright © PAP SA 20

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL