Na ulicach Łodzi rozpoczęły się przygotowania do największego festiwalu światła w Polsce - Light. Move. Festivalu, który w tym roku będzie odbywać się od 28 do 30 września i swoją tematyką ma nawiązywać do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Rozpoczęły się prace związane m.in. z iluminacją ulicy Piotrkowskiej, która podkreśli urodę eklektycznej łódzkiej architektury. W przypadku Light Move Festivalu mówimy nie tylko o świetle pięknie podkreślającym detale architektoniczne, ale też o wielkoformatowych projekcjach audiowizualnych, mappingach 3D, spektakularnych iluminacjach budynków, instalacjach świetlnych i koncertach" - podkreśliła twórczyni wydarzenia Beata Konieczniak z Fundacji Lux pro Monumentis.
Tegoroczny festiwal swoją tematyką nawiązywać będzie do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Według organizatorów, program artystyczny skupiać się ma na wspomnieniach, melodiach, słowach i obrazach tworzących historię odzyskania przez Polskę niepodległości.
W ubiegłym roku blisko 100 festiwalowych atrakcji rozmieszczone było na trasie liczącej 15 km. Nie mniejszy będzie zasięg planowanej imprezy - m.in. w ścisłym centrum Łodzi zrealizowanych zostanie pięć projekcji wielkoformatowych ul. Piotrkowskiej, przy pl. Wolności i w Parku Staromiejskim. Po raz pierwszy instalacje wielkoprzestrzenne będą prezentowane w zrewitalizowanych obszarach, m.in. na ul. Knychalskiego.
Jak podała Konieczniak, na wyróżnienie w tej prawdziwej feerii świateł, która zabłyśnie na ulicach miasta, zasługują m.in. mappingi na pl. Wolności, które będą nawiązywać tematyką do polskiej kinematografii i do łódzkiej Szkoły Filmowej oraz na pl. Dąbrowskiego przypominający o stuleciu nadania praw wyborczych kobietom, a także iluminacja cerkwi przy ul. Kilińskiego.
Z kolei na północnej elewacji budynku Dworca Łódź Fabryczna będzie można podziwiać olbrzymich rozmiarów animację autorstwa polskiego artysty mieszkającego we Francji Miłosza Łuczyńskiego, a na Rynku Manufaktury - świecący domek z kart.
"Mam nadzieję, że wszyscy będa zaskoczeni wielkim projektem na ul. Piotrkowskiej, który będzie się ciągnął przez trzy przecznice - od skrzyżowania z ul. Próchnika do Traugutta. Grupa artystów z Francji pokaże nowoczesną instalację świetlną rozpiętą nad ulicą. W Parku Staromiejskim zaplanowaliśmy laser show i instalacje świetlne, m.in. artyści z Polski zbudują tam gotyckie sklepienie z nitek. Tam również znajdzie się strefa dla rodzin z dziećmi. W Pasażu Schillera zabłyśnie świetlne drzewo motyli - duża instalacja o rozmiarach 12 m na 12 m" - dodała Konieczniak.
Festiwal to także muzyka - Lux Pro Monumentis współpracuje przy jego organizacji z Teatrem Wielkim, Teatrem Muzycznym i Filharmonią Łódzką. Muzykę do mappingu inspirowanego kultowymi polskimi filmami skomponuje Łukasz Rostkowski, znany jako L.U.C., zaś chiński artysta dźwięku, DJ, kompozytor i producent muzyczny Dickson Dee zaprezentuje ścieżkę dźwiękową do projekcji audiowizualnej "Pattern" Łuczyńskiego.
Light.Move.Festival jest największym festiwalem światła w Polsce i jednym z największych w Europie. W ubiegłym roku, gdy motywem przewodnim wydarzenia była awangarda, uczestniczyło w nim prawie 700 tys. osób.
Festiwal został objęty wieloletnim finansowaniem przez miasto Łódź, które do roku 2019 przeznaczyło na jego organizację prawie 6 mln zł.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ itm/