Inne

15.05.2018

Nie żyje aktorka Margot Kidder, która grała dziewczynę Supermana

Christopher Reeve jako Superman i Margot Kidder. Fot. PAP/EPA Christopher Reeve jako Superman i Margot Kidder. Fot. PAP/EPA

Margot Kidder, kanadyjska aktorka, która grała dziennikarkę Lois Lane, dziewczynę Supermena, partnerując Christopherowi Reeve'owi w filmach o słynnym bohaterze komiksowym z lat 70. i 80., zmarła w niedzielę w wieku 69 lat.

Sławę przyniosła jej rola w "Supermanie". Wyreżyserowany przez Richarda Donnera film, którego premiera odbyła się w 1978 roku, i jego kolejne trzy części były na całym świecie przebojami kasowymi.

W filmach Kidder gra ambitną reporterkę w redakcji gazety "Daily Planet" w mieście Metropolis, która popada w rozliczne kłopoty, z których wybawia ją kolega z pracy, a faktycznie nieustraszony Superman.

Kidder grała również w serialach "Tajemnica Smallville" i "Słowo na L". Występowała też w sztuce Eve Ensler "Monologi waginy".

Była znaną, zaangażowaną politycznie działaczką. Aktywnie sprzeciwiała się wojnie w Zatoce Perskiej w 1990 roku.

Urodziła się w Kanadzie w październiku 1948 roku; w latach 80. spotykała się z ówczesnym premierem Pierre'm Trudeau. W radiowym wywiadzie z ubiegłego tygodnia nazwała go "miłością życia, prawdziwą miłością". Była trzykrotnie zamężna; z małżeństwa z aktorem Johnem Heardem, które trwało 6 dni, miała córkę, Maggie. (PAP)

jo/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL