Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną wojewody wielkopolskiego od wyroku poznańskiego WSA ws. ul. 14 lutego w Pile. W ramach dekomunizacji wojewoda chciał zmienić nazwę na ul. Piotra Konieczki – zmiany w myśl wyroku sądu nie będzie.
Nazwa ulicy 14 lutego odnosiła się do daty "Powrotu Piły do Macierzy". Władze Piły i rada miejska chcąc zachować dotychczasową nazwę ulicy - zmienili jej patrona, by nazwa odnosiła się do obchodzonego 14 lutego Dnia Zakochanych. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wydał jednak zarządzenie zastępcze zmieniając nazwę ulicy na ulicę Piotra Konieczki. We wrześniu ub. roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zarządzenie wojewody. Od tej decyzji złożone zostało odwołanie.
O wyroku NSA w tej sprawie poinformował w piątek Urząd Miasta Piły. Jak wskazała rzeczniczka urzędu Dorota Semenov, "Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną wojewody wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, tym samym podtrzymał stanowisko Gminy Piła i nazwa ulicy 14 lutego ostatecznie wróciła do Piły".
Semenov przypomniała, że "zgodnie z ustawą dekomunizacyjną Rada Miasta Piły uchwaliła nazwę ulicy 14 lutego - datę odnoszącą się wg uzasadnienia do dnia zakochanych. Wojewoda wydał jednak rozporządzenie zastępcze, którym zmienił nazwę ulicy".
"Uzasadnienie wskazuje na to, iż wojewoda nie zapoznał się z treścią uchwały podjętej przez pilskich radnych. Z uwagi na te okoliczności, Gmina Piła odwoływała się od decyzji w kolejnych instancjach sądu, by ostatecznie zapadła decyzja, że ulica 14 lutego może pozostać w Pile" – podkreśliła Semenov.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mark/