Inne

07.11.2019

Okolicznościowa moneta z serii "Odkryj Polskę" - Kopiec Wyzwolenia

 Odkryj Polskę - Kopiec Wyzwolenia, 5 zł, rewers (L) i awers (P) /NBP Odkryj Polskę - Kopiec Wyzwolenia, 5 zł, rewers (L) i awers (P) /NBP

Do obiegu trafiła moneta z serii "Odkryj Polskę", przedstawiająca Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich . Na okolicznościowej pięciozłotówce widnieje największy na Górnym Śląsku pomnik upamiętniający powstania śląskie.

Na rewersie monety znajdują się stylizowane wizerunki: Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich oraz fragmentu koła szybowego z kopalni "Julian".

Okolicznościowa pięciozłotówka została wyemitowana w nakładzie do 1 mln 200 tys. sztuk. Monetę można zamienić po cenie nominalnej w Oddziałach Okręgowych NBP.

W folderze emisyjnym czytamy, że pomysł usypania kopca po raz pierwszy pojawił się w drugiej połowie XIX wieku za sprawą Wawrzyńca Hajdy, miejscowego, ociemniałego górnika i działacza, zwanego Śląskim Wernyhorą. "W jego zamyśle kopiec miał upamiętnić przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego przez Piekary (1683) i wizytę władcy w miejscowej świątyni. Wówczas pomysł zarzucono, a władze pruskie aresztowały Hajdę za podburzanie ludności" - podaje NBP.

Do idei powrócono dopiero w okresie 20-lecia międzywojennego, chcąc nie tylko upamiętnić królewskie czasy Sobieskiego, ale również powstańców śląskich. Do budowy kopca przystąpiono w 1932 r., a zakończono ją w 1937 r. Jego projektantem był inż. Eugeniusz Zaczyński.

"Kopiec usypano z kamieni i ziemi przywiezionej z różnych miejsc, w tym z miejsc uświęconych krwią Polaków. Uroczyste poświęcenie Kopca Wyzwolenia przy udziale władz państwowych nastąpiło 20 czerwca 1937 r. Jest to największy i najważniejszy na Górnym Śląsku pomnik upamiętniający powstania śląskie" - napisano w folderze.

Kolejną emisję NBP zaplanował na 20 listopada br. Tego dnia do obiegu ma trafić zestaw monet: "Hołd pruski" i "Hołd ruski". (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL