Piątka z Adamem Papée to kolejne edukacyjne zawody zaliczane do cyklu Setka Stulecia - Gwiazdy Sportu Niepodległej. Środowy bieg pamięci jednego z pionierów szermierki w Polsce odbędzie się na pięciokilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim w Warszawie. Start o godz. 19.18.
"Pamiętam Adama jak dziś. Przychodził na niemalże każdy turniej. Uroczy pan z laseczką, starannie ubrany, człowiek z wielką klasą, taktowny" - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka, który będzie starterem biegu, a na mecie wręczy zawodnikom medale z wizerunkiem dwukrotnego medalisty olimpijskiego (Amsterdam 1928 i Los Angeles 1932).
Były szablista przyznał, że Papee, nie jest osobą powszechnie znaną, mimo ogromnych zasług dla szermierki.
"Nie mam pojęcia, dlaczego tak jest. Może dlatego, że to zawodnik mocno przedwojenny i nigdy nie był osobą +agresywną+ w promocji, nie zabiegał o popularność. Może też dlatego, że jego osiągnięcia przykryły sukcesy innych szermierzy - Pawłowskiego, Zabłockiego, Parulskiego..." - dodał Konopka, który dwa lata temu, właśnie w Centrum Olimpijskim, został ponownie wybrany na prezesa związku na kolejną kadencję 2016-2020.
Adam Stanisław Papee urodził się 21 lipca 1895 roku we Lwowie, gdzie ukończył szkołę powszechną (pochodził z rodziny Papee, spolonizowanych protestanckich Francuzów, przybyłych do Lwowa w początkach XIX wieku). W 1905 przeniósł się z rodzicami do Krakowa. W latach 1918-1923 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskując stopień doktora.
W sierpniu 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich. Pierwszą bitwę stoczył w listopadzie pod Krzywopłotami. W 1915 roku brał udział w walce nad Nidą, a w 1917 nad Styrem i Stochodem. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w stopniu podporucznika pełnił służbę w Krakowie.
Szermierkę zaczął uprawiać w 1908 roku. Karierę przerwał wybuch I wojny światowej. W grudniu 1921 roku powrócił do sportu. W latach 1924-1936 czterokrotnie startował w igrzyskach olimpijskich.
Adam Papee to jeden z pionierów szermierki w Polsce, nie tylko jako zawodnik, ale także działacz. W grudniu 1921 roku był jedną z osób przywracających sekcję tej dyscypliny w AZS Kraków. 28 maja 1922 roku we Lwowie reprezentował klub na zebraniu założycielskim Polskiego Związku Szermierczego. Działał także w Polskim Komitecie Olimpijskim, będąc członkiem zarządu.
We wrześniu 1939 roku ewakuował się z Warszawy do Kowla. Miesiąc później powrócił do stolicy. Pod pseudonimem "Gil" był w konspiracji. Podczas Powstania Warszawskiego walczył na odcinku Polna-Politechnika. Następnie wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa, gdzie podjął pracę w bankowości.
Od stycznia 1955 roku zajął się wyłącznie sportem. Publikował wspomnienia - "Na planszach czterech olimpiad", "Na białą broń". Zmarł 6 marca 1990 roku w Bydgoszczy. Pierwotnie był tam pochowany. Po pewnym czasie prochy zostały umieszczone w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
Setka Stulecia to cykl 20 biegów (w latach 2017-2018) na dystansie 5 km. Stała godzina startu - 19.18 ma podkreślać rok, w którym Polska odzyskała niepodległość.
Kolejne zawody 25 września będą Piątką z Eugeniuszem Lokajskim, lekkoatletą, olimpijczykiem, fotografem Powstania Warszawskiego, który zginął 25 września 1944 roku. (PAP)
kali/ cegl/