Pociągi retro pojawią się w tym roku na najpiękniejszych trasach kolejowych Małopolski. Władze województwa przeznaczyły na organizację przejazdów do 400 tys. zł w ramach projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej".
Ta kolejna edycja projektu będzie realizowana w ramach konkursu z turystyki "Małopolska Gościnna". Wybrany podmiot będzie powinien zorganizować od 1 kwietnia do 15 grudnia 2018 r. minimum 21 turystycznych przejazdów kolejowych z wykorzystaniem historycznych składów kolejowych.
Przejazdy będą biletowane i odpłatne, skierowane do turystów odwiedzających region i mieszkańców Małopolski. Zarząd województwa rekomenduje skorelowanie tras i harmonogramu przejazdów z wydarzeniami rocznicowymi i promocyjnymi, jakie odbywają się na terenie regionu, w szczególności związanymi z obchodami jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dotąd "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej" organizowało Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce, największą tego typu placówką w Polsce.
W zeszłym roku z przejazdów w ramach projektu skorzystało blisko 11 tys. podróżnych, którzy pokonali łącznie 3,3 tys. km liniami kolejowymi biegnącymi przez województwo.
Odbyły się 42 przejazdy zabytkowych składów najbardziej malowniczymi trasami regionu, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka ponad 130-letniej dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Ponad 70-kilometrowy fragment tej linii biegnący z Chabówki do Nowego Sącza uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce i w Europie.
Zabytkowy tabor z Chabówki gościł w m.in. Krakowie, Wieliczce, Tarnowie, Tuchowie, Stróżach, Bieczu, Gorlicach, Nowym Sączu, Krynicy, Zakopanem, Żywcu, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckoronie, Wadowicach. W programie przejazdów przewidziano m.in: zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych, pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne czy też plenerowe rekonstrukcje historyczne.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
edytor: Anna Mackiewicz
rgr/ amac/