Inne

11.12.2018

Ponad pół tysiąca osób skorzystało ze „Srebrnego Pociągu”

Ponad pół tysiąca osób skorzystało z trwających od początku października cotygodniowych kursów „Srebrnego Pociągu” - specjalnej oferty wycieczek z Katowic do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Przejazd i możliwość zwiedzania zapewnia jeden bilet.

W ostatni weekend "Srebrny Pociąg" wyjechał na tory po raz ostatni w tym roku. Była to już trzecia edycja akcji.

To wspólna oferta Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) i Kolei Śląskich. Dwa pierwsze podmioty zarządzają zabytkami techniki - Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi oraz wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytkową kopalnią w Tarnowskich Górach. 

Dzięki współpracy tych trzech podmiotów turyści mogli skorzystać z kompleksowej oferty, obejmującej przejazd pociągami Kolei Śląskich na trasie Katowice – Bytom i Bytom – Katowice, przejazd koleją wąskotorową na trasie Bytom – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra i z powrotem, a także zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom Karb oraz Zabytkowej Kopalni Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych.

Oferta „Srebrnego Pociągu" obowiązywała od 7 października do 9 grudnia włącznie. Po raz pierwszy wprowadzono internetową sprzedaż biletów. „Uczestnicy są zachwyceni. Widać to choćby przeglądając internetowe komentarze” - podkreślił  Grzegorz Rudnicki z SMZT. 

„Mimo nieraz kiepskiej pogody i wyborczej niedzieli pociągi nie miały pustych przebiegów. Kopalnia również nie świeciła pustkami. Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się na Facebooku ponad 3 tys. osób. Finalnie z oferty skorzystało ponad 500. To i tak sporo, biorąc pod uwagę, że jednorazowo składem bytomskiej wąskotorówki może jechać maksymalnie 70 osób” - wskazał.

Uruchomione pociągi w ramach oferty "Srebrny Pociąg" dofinansowane zostały z budżetu samorządu woj. śląskiego oraz przez gminy: Bytom, Tarnowskie Góry oraz powiat tarnogórski.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL