28.06.2013 aktualizacja 18.07.2016

Powstaje komiks o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka z Wrocławiem w tle

Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) pracuje nad kolejnym komiksem o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, dla którego tłem będzie średniowieczny Wrocław. Wydawnictwo pojawi się na rynku prawdopodobnie w przyszłym roku.

Komiks przygotowywany jest z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w 2016 r. W piątek na jednym z portali społecznościowych uruchomiono profil poświęcony przygodom Tytusa we Wrocławiu.

Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Marek Mutor, Papcio Chmiel, który w tym roku skończył 90 lat, jeszcze raz postanowił podjąć pracę nad stworzeniem kolejnego komiksu o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.

„Przygody bohaterów komiksu, na którym wychowały się pokolenia Polaków, będą miały miejsce w średniowiecznym Wrocławiu. Papcio Chmiel specjalnie upodobał sobie okres, w który miasto się rodziło, ale Tytus będzie się też przenosił w czasie” - mówił Mutor.

Nie podano szczegółowy scenariusza powstającego komiksu, ponieważ, jak zaznaczył Mutor, Papcio Chmiel w całości samodzielnie tworzy fabułę i obrazy swoich prac.

Powstający komiks ma być częścią szerszego projektu, który zakłada włączenie komiksu do programu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Do współpracy przy jego realizacji mają zostać zaproszeni znani twórcy komiksu z Polski i Europy. W piątek pomysłodawcy przedsięwzięcia nie chcieli zdradzić o kogo chodzi.

Do przygotowań Wrocławia do pełnienia tytułu ESK został zaproszony Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. „Bardzo się cieszę, że w programie ESK znajdzie się bogaty program komiksowy, a jego początkiem będzie Tytus. We Wrocławiu będziemy chcieli pokazać wszystkie atuty i możliwości komiksu oraz jego rangę i znaczenie dla kultury europejskiej” - mówił Radoń.

Jego zdaniem komiks zajmuje ważne miejsce w europejskim dziedzictwie kulturowy. „To część dziedzictwa, która do niedawna w Polsce była niedoceniana, choć Polacy mają w dziedzinie komiksu i sztuki satyrycznej duże zasługi” - mówił.

Dodał, że pojawienie się komiksu w programie ESK niewątpliwie przyciągnie nową publiczność oraz „otworzy nowe horyzonty odbiorcom kultury masowej i wysokiej”.

Rysownik, artysta-plastyk Henryk Jerzy Chmielewski urodził się w 1923 r. w Warszawie. Przygodę z komiksem rozpoczął w 1947 r., rysując dla „Świata Przygód”, potem współpracował z harcerskim „Światem Młodych”. W 1966 r. ukazał się pierwszy, wydany osobno, album opowiadający historię trójki przyjaciół: Tytusa, Romka i A'Tomka. Przez szereg lat wydano 31 ksiąg z przygodami kultowych bohaterów - ostatnią „Tytus kibicem” w 2008 r.

W 2009 r. ukazał się komiks „Tytus, Romek i A'Tomek jako warszawscy powstańcy 1944 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”, zaś w dwóch kolejnych latach „Tytus, Romek i A'Tomek w Bitwie Warszawskiej 1920 r.” oraz „Tytus, Romek i A'Tomek w Bitwie Grunwaldzkiej 1410 r.".(PAP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL