W nocy z czwartku na piątek do parku Rataje został przetransportowany parowóz oraz wagon restauracyjny. W najbliższym czasie ma dołączyć do nich lokomotywa wąskotorowa. Zabytkowe eksponaty mają uatrakcyjnić skansen Średzkiej Kolei Powiatowej.
Zarówno lokomotywa, która jest w parku, jak i ta wąskotorowa, która do niego zostanie przywieziona pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku. Renowacja zabytkowych pojazdów odbywała się od stycznia tego roku w podpoznańskim Swarzędzu. Dzięki miłośnikom kolei udało się ustalić oryginalną kolorystykę maszyn. Odmalowane eksponaty zostały teraz zabezpieczone przed korozją i rysunkami graffiti. Wagon restauracyjny natomiast jest współczesny. Jeszcze do niedawna wykorzystywany był przez spółkę PKP Intercity. Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w parku Rataje ma przybliżyć historię kolejnictwa mieszkańcom stolicy Wielkopolski.
"Prace związane z rozmieszczeniem eksponatów są utrudnione przez warunki pogodowe. Wagon restauracyjny znajduje się na swoim miejscu od godziny 9 rano. Lokomotywa powinna zostać zainstalowana w piątek po południu. Za około dwa tygodnie do skansenu dotrze również średzki parowóz lokomotywy wąskotorowej. Aby uniknąć dewastacji wnętrza pojazdów, ich drzwi zostaną zabezpieczone i zespawane" – podkreślił w komunikacie poznański magistrat.
Jak wskazał, przewidywany czas zakończenia prac to koniec sierpnia.
"Dodatkowo na terenie skansenu zostanie odtworzony ślad torów kolejowych, upamiętniający ich dawny oryginalny przebieg. Znajdą się tam również szlabany kolejowe, zapory, znaki kolejowe oraz tablice z nazwami stacji. Na specjalnym placyku powstanie wiata przystankowa, ławeczki, tablice informacyjne, betonowe podesty na eksponaty oraz plac zabaw w kształcie kolejki z wagonami" – poinformował magistrat.
Park Rataje to – jak wskazują władze miasta - największy tego typu obiekt w Polsce wybudowany po 1989 r. Są tam nie tylko nowe drzewa i krzewy, ścieżki piesze czy droga rowerowa, ale także zakątki ciszy - miejsca spokojnego wypoczynku, aleja Drzew Pamięci, plac z fontanną, ogród zmysłów oraz rekreacyjne placyki ze stolikami do szachów oraz gry w chińczyka. Miejsce dostosowane jest także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mark/