Polska po 1989 roku

23.03.2019

Prezydenci Polski i Węgier wręczyli nagrody młodym szczypiornistom

Prezydent Andrzej Duda (C) z żoną Agatą Kornhauser-Dudą (P) oraz prezydent Węgier Janos Ader (2P) z żoną Anitą Herczegh (3P) wręczają puchar podczas młodzieżowego turnieju piłki ręcznej w Kielcach. Fot. PAP/Ł. Gągulski Prezydent Andrzej Duda (C) z żoną Agatą Kornhauser-Dudą (P) oraz prezydent Węgier Janos Ader (2P) z żoną Anitą Herczegh (3P) wręczają puchar podczas młodzieżowego turnieju piłki ręcznej w Kielcach. Fot. PAP/Ł. Gągulski

Prezydenci Polski i Węgier wręczyli w sobotę w Kielcach nagrody młodym piłkarzom ręcznym z obu krajów, którzy uczestniczyli w międzynarodowym turnieju. Wizyta Andrzeja Dudy i Janosa Adera w Hali Legionów była ostatnim punktem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Przez trzy dni w Kielcach rozgrywany był Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem młodych szczypiornistów z obu krajów. Rywalizowały cztery drużyny. W zawodach zwyciężyła drużyna Picku Szeged, która w ostatnim meczu zremisowała z PGE VIVE Kielce 26:26, ale wcześniej wygrała 32:31 z Orlen Wisłą Płock i 25:20 z Telecomem Veszprem. Drugie miejsce przypadło ekipie z Veszprem (zwycięstwa 32:24 z PGE VIVE i 40:30 z Orlen Wisłą), a trzecie zespołowi z Płocka, który pokonał gospodarzy turnieju 32:31.

Prezydenci Polski i Węgier wręczyli puchary kapitanom drużyn, które uczestniczyły w turnieju. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych zespołach otrzymali nagrody z rąk wiceminister sportu Anny Krupki i prezydenta Kielc Bogdana Wenty. Wizyta Andrzeja Dudy i Janosa Adera w Hali Legionów była ostatnim oficjalnym punktem Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się w piątek. W Wojewódzkim Domu Kultury doszło do +spotkania w cztery oczy+ obu prezydentów, a później toczyły się rozmowy plenarne delegacji obu państw.

Wieczorem podczas uroczystej gali w Kieleckim Teatrze Tańca Andrzej Duda odznaczył prezydenta Węgier Orderem Orła Białego. Order przyznano "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczpospolitej Polskiej, za rozwijanie polsko-węgierskiej współpracy".

W sobotę Duda i Ader złożyli kwiaty przy tablicy smoleńskiej upamiętniającej 96 ofiar - z prezydentem Lechem Kaczyńskim - które zginęły 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz uczestniczyli w mszy świętej w bazylice katedralnej. Nabożeństwo było koncelebrowane w językach polskim i węgierskim przez ordynariusza diecezji kieleckiej, bpa Jana Piotrowskiego oraz przewodniczącego episkopatu Węgier, bpa Andrasa Veresa.

Następnie w kieleckiej Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów pary prezydenckie odsłoniły popiersie Beli Bartoka, wybitnego węgierskiego kompozytora, wykonane przez kieleckiego artystę-rzeźbiarza Sławomira Micka. W Alei Sław znajduje się kilkadziesiąt popiersi, upamiętniających ludzi kultury XX wieku, m.in.: Marca Chagalla, Pabla Picassa, Witkacego, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Kantora, Edith Piaf, Krzysztofa Kieślowskiego. Po odsłonięciu popiersia Bartoka pary prezydenckie zapaliły znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów poświęconym harcerzom poległym za ojczyznę.

Na zakończenie pobytu w regionie świętokrzyskim węgierska para prezydencka przebywać będzie prywatnie w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich. Klasztor jest Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, który był darem dla Polaków przywiezionym przez węgierskiego księcia Emeryka.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r. naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów. W przyszłym roku gospodarzem uroczystości będzie dzielnica stolicy Węgier Budapeszt-Czepel. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL