II wojna światowa

20.01.2018

Przedmioty nawiązujące do hitlerowskich Niemiec na targach staroci

Tabliczki, zapalniczki i scyzoryki ze znakami swastyki i innymi symbolami i hasłami hitlerowskich Niemiec przejęli częstochowscy policjanci na jednym ze stoisk na targu staroci oraz w mieszkaniu mężczyzny, który miał handlować tymi przedmiotami.

Policjanci sprawdzają teraz, czy w ten sposób doszło do propagowania faszyzmu.

Jak przekazała częstochowska policja, oficer dyżurny z komisariatu III w Częstochowie otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że na jednym ze stoisk na targu staroci ktoś handluje metalowymi tabliczkami ze znakami i napisami propagującymi faszyzm. Policjanci zabezpieczyli sześć sztuk takich przedmiotów.

Podczas przeszukania mieszkania właściciela stoiska mundurowi znaleźli jeszcze 25 podobnych tabliczek, a do tego zapalniczki i scyzoryki ze znakiem swastyki. Na tabliczkach są np. napisy „Heil Hitler”, „Waffen SS” i godło III Rzeszy. Przedmiotami tymi miał handlować 53-letni mieszkaniec Bytomia.

Policjanci wyjaśniają, czy w tym przypadku doszło do przestępstwa związanego z propagowaniem faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego. Za taki czyn grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Istotne znaczenie w postępowaniu będzie miała opinia biegłego co do treści utrwalonych na zabezpieczonych przedmiotach.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

edytor: Dorota Skrobisz

kon/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL