Inne

23.04.2016 aktualizacja 18.07.2016

Uroczyście rozpoczął się 184. sezon flisacki na Dunajcu

Spływ Dunajcem po uroczystej mszy św. na rozpoczęcie sezonu flisackiego w Sromowcach Niżnych. Fot. PAP/G. Momot Spływ Dunajcem po uroczystej mszy św. na rozpoczęcie sezonu flisackiego w Sromowcach Niżnych. Fot. PAP/G. Momot

Pienińscy flisacy w sobotę uroczyście zainaugurowali 184. sezon turystycznych spływów przełomem rzeki Dunajec. Wydarzenie rozpoczęła modlitwa i poświęcenie łodzi i uroczysty spływ.

Uroczystego poświęcenia łodzi flisackich i przystani dokonał ks. bp Stanisław Salaterski, a letni sezon turystyczny w Małopolsce otworzyli marszałkowie Sejmiku Małopolski Jacek Krupa, Leszek Zegzda i Grzegorz Lipiec.

„W ten wyjątkowy dzień flisacy przyozdobili swoje łodzie girlandami kwiatów, a uroczysty spływ odbywa się przy dźwiękach góralskiej kapeli” – powiedział PAP Jan Sienkiewicz prezes pienińskich flisaków.

Inauguracyjny spływ poprzedziły salwy armatnie.

W letnim sezonie po Dunajcu będzie pływała flotylla 250 flisackich łodzi. Sienkiewicz ocenił, że nadchodzący sezon letni napawa flisaków dużym optymizmem, bo już mają sporo rezerwacji m.in. grup zagranicznych.

„Zainteresowanie ofertą flisaków na ten rok jest większe niż mieliśmy wcześniej o tej porze roku. Odebraliśmy już bardzo dużo rezerwacji od niemieckich i francuskich biur podróży” – powiedział prezes flisaków i dodał, że sporo turystów krajowych również planuje urlop w Pieninach i Tatarach.

Nowościami w tym roku są odremontowany parking w Szczawnicy, oraz odnowiona końcowa przystań flisacka w Krościenku.

Ceny pozostały na tym samym poziomie co w ubiegłorocznym sezonie i wynoszą 49 zł na krótszą trasę do Szczawnicy oraz 59 zł na dłuższą do Krościenka. Dzieciom w wieku do 10 lat przysługuje 50 proc. zniżki. Przystań początkowa znajduje się w Sromowcach–Kątach, poniżej zapory wodnej.

Inauguracyjny spływ przełomem Dunajca zakończy się w Szczawnicy, gdzie od rana odbywa się bicie rekordu Guinnessa w wypiekaniu najdłuższej na świecie szarlotki z sądeckich jabłek. Ciasto Ma mieć 300 metrów długości i składać się z 1870 kawałków. Obecny rekord należy do Niemców, którzy w 2013 roku upiekli 276,5 metrową szarlotkę. Na zakończenie uroczystości zaplanowano koncert zespołu Lombard. (PAP)

szb/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL