Polska po 1989 roku

12.07.2019 aktualizacja 15.11.2019

V Zlot Zimnowojenny w Podborsku - w sobotę

Tegoroczny, V Zlot Zimnowojenny, odbędzie się na terenie dawnego magazynu broni atomowej armii sowieckiej w Podborsku odbędzie się w sobotę 13 lipca. To największe w Polsce spotkanie pasjonatów historii wojskowej lat 1945-92 oraz kolekcjonerów zabytkowych pojazdów militarnych z tego okresu – uważa organizator wydarzenia dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz.

Ostasz podkreślił, że zlot „jest aktualnie jedynym, w profesjonalny sposób skoncentrowanym na tej tematyce w Polsce i jednym z nielicznych w Europie”.

W Podborsku można będzie zobaczyć sowiecki punkt kontrolny z okresu wojny w Afganistanie, poligonowe stanowisko Sił Zbrojnych PRL i obóz brytyjskich służb specjalnych SAS z przełomu lat 80. i 90. XX w.

Pokazanych zostanie ponad 20, w pełni sprawnych, pojazdów wojskowych. Po raz pierwszy na zlocie zwiedzający zobaczą sowiecki, pływający transporter opancerzony MTLB. Natomiast największym pojazdem kołowym będzie ciężarówka Kraz-255B o wadze ok. 12 ton, która na przejazd 100 km potrzebuje 42 l paliwa. Przejazd w kolumnie wszystkich prezentowanych pojazdów planowany jest na godz. 15.

Wśród dodatkowych atrakcji zlotu będzie m.in. pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu ratowników medycznych. Nie zabraknie również stoisk z demobilem wojskowym i wyposażeniem militarnym.

Ostatnia rosyjska jednostka bojowa opuściła Polskę 28 października 1992 r. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL