XIX wiek

16.07.2015 aktualizacja 18.07.2016

W b. kolonii robotniczej w Rudzie Śl. powstaje "Nasz ogród społeczny"

"Nasz ogród społeczny" powstaje w Rudzie Śląskiej w ramach ogólnopolskiego programu realizowanego przez Green Cross Poland. Popularne w wielu krajach przedsięwzięcie polega na zaangażowaniu mieszkańców do wspólnego tworzenia ogrodów, warzywników i rabat.

Inicjatorem i opiekunem ogólnopolskiej akcji "Nasz Ogród Społeczny" jest organizacja Green Cross Poland, która jest polskim oddziałem Międzynarodowego Zielonego Krzyża (Green Cross international) – trzeciej co do wielkos´ci pozarza?dowej organizacji ekologicznej non-profit na s´wiecie. Do końca tego roku organizacja chce uruchomić kilkanaście ogrodów w całym kraju.

Celem tego przedsięwzięcia jest m.in. pomoc przy rewitalizacji osiedla Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. "Wspólna praca nad zmianą otoczenia i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, to tylko część zalet tzw. miejskiego ogrodnictwa, które pomoże zrewitalizować osiedle Kaufhaus – byłą kolonię robotniczą (pierwsze budynki dla pracowników huty powstały w 1880 roku-PAP)" - poinformowano.

W czwartek grupa mieszkańców Rudy Śląskiej rozpoczęła prace przy tworzeniu ogrodu. Programem zainteresowało się wiele osób, w tym m.in. mieszkańcy osiedla, przedstawiciele instytucji działających na rzecz miejskiej społeczności, lokalne stowarzyszenie emerytów, czy dzieci i ich rodzice z rudzkiej Świetlicy Socjoterapeutycznej Nowy Bytom - Kaufhaus.

Dzięki wspólnej pracy, do użytku zostanie oddane "przyjazne wszystkim zielone miejsce spotkań, z którego będą mogli korzystać zarówno dorośli jak i dzieci". "Będzie to ogród międzypokoleniowy" – wskazano.

Ogród powstaje w centralnej części osiedla Kaufhaus. W miejscu trawnika posadzone zostaną rośliny ozdobne, warzywa i zioła. W projekcie uwzględniono również miejsce na małą architekturę, jak m.in. ławki, huśtawki i piaskownicę.

W ramach tej akcji organizacja Green Cross Poland zapewnia m.in. narzędzia, elementy małej architektury, nasiona i cebule roślin (w tym m.in. bony na zakup roślin) oraz stałe doradztwo z zakresu ogrodnictwa.

"Kolejne ogrody powstaną w najbliższych tygodniach na warszawskim Żoliborzu, w Częstochowie i Gorzowie Wielkopolskim. Łącznie do końca tego roku powstanie co najmniej kilkanaście ogrodów, a kilkadziesiąt do wiosny 2016 roku. Program jest otwarty dla każdej społeczności" - powiedział PAP przedstawiciel Green Cross Poland Łukasz Witkowski.

Idea tzw. urban farmingu jest już popularna w wielu krajach. "Dzięki miejskiemu ogrodnictwu zyskują wszyscy. Miasta otrzymują kolejne zielone oazy i zrewitalizowane przestrzenie, a mieszkańcy mają realny wpływ na rozwój swojej małej ojczyzny" - powiedział cytowany w komunikacie socjolog Grzegorz Młynarski z Pracowni Miejskich Transformacji Sociopolis.

Ponadto, jak dodał, program promuje idę partycypacji obywatelskiej, uwzględniając potrzeby wszystkich grup społecznych, również tych zagrożonych wykluczeniem.

Green Cross Poland swoją działalność w Polsce rozpoczęła w lutym 2010 roku, realizując od tego czasu liczne projekty, których celem jest wypracowywanie nowych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Jest platformą dialogu pomiędzy biznesem, administracją, organizacjami pozarządowymi oraz ośrodkami naukowymi.

Akcja "Nasz Ogród Społeczny" pomaga rozwijać kompetencje społeczne, takie jak m.in. współpraca w grupie, wzrost poczucia odpowiedzialności, zaufania i zaangażowania wśród lokalnej społeczności.

W ramach przedsięwzięcia uruchomiono również portal (www.naszogrodspoleczny.pl) z poradami i inspiracjami.(PAP)

ktp/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL