Europa i świat po II wojnie światowej

26.07.2012 aktualizacja 18.07.2016

W Londynie uhonorowano legendarnego Muhammada Alego

W Londynie w Victoria and Albert Museum odbyła się oficjalna gala na cześć Muhammada Alego. Legendarny bokser został w jej trakcie odznaczony. Udział w uroczystości wzięli wybitni sportowcy i ludzie z show-biznesu.

Gdy Ali pojawił się przed publicznością, jego oczy zasłaniały ciemne okulary. Na podium wjechał na wózku inwalidzkim. Choroba Parkisona, z którą walczy od lat, wyraźnie utrudniała mu wszelkie ruchy. Głos w imieniu legendarnego sportowca zabrała jego żona Lonnie, która w amerykańskim Louisville prowadzi centrum kulturalne jego imienia.

Boris Becker o Muhammadzie Alim: "Jest jednym z największych sportowców w historii. W Anglii mówi się o nim GOAT, co jest skrótem od: Greatest of all Time. I to właśnie najlepiej obrazuje jego karierę".

"Muhammad jest bardzo poruszony. Sam nie wiedział, jakimi słowami miałby podziękować za uznanie" - powiedziała.

"Jest jednym z największych sportowców w historii. W Anglii mówi się o nim GOAT, co jest skrótem od: Greatest of all Time. I to właśnie najlepiej obrazuje jego karierę" - powiedział były znakomity tenisista Boris Becker.

Obecni byli również ukraińscy bracia Władimir i Witalij Kliczko. "To był jedyny taki bokser w historii. Nikt nie potrafił walczyć tak kombinacyjnie jak on. Był wspaniały w ringu" - powiedział pierwszy z nich.

Ali w Londynie pojawił się we wtorek i wziął udział w uroczystej kolacji, w której uczestniczył także David Beckham. W Wielkiej Brytanii spekuluje się o roli Alego w ceremonii otwarcia. Mówi się o sportowej paradzie legend światowego sportu, ale nikt nie potwierdza tej informacji.

Muhammad Ali odegrał ważną rolę w igrzyskach. W 1960 roku w Rzymie zdobył złoty medal. W 1996 zapalił z kolei znicz olimpijski podczas ceremonii otwarcia olimpiady w Atlancie. (PAP)

mar/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL