Polska po 1989 roku

23.06.2018

W Suwałkach rozpoczął się piknik - Dni Kawaleryjskie

18. Dni Kawaleryjskie w Suwałkach 18. Dni Kawaleryjskie w Suwałkach

Zawody sprawności ułańskiej, pokazy musztry konnej, zawody, inscenizacje i wiele innych atrakcji można zobaczyć podczas 18. Dni Kawaleryjskich, które rozpoczęły się w sobotę w Suwałkach. Impreza potrwa dwa dni.

Dni Kawaleryjskie zainaugurowano w sobotę przemarszem kawalerii ulicami miasta oraz pokazami musztry konnej. Nad zalewem Arkadia, gdzie zjechali ułani i szwoleżerowie z Polski i Litwy odbędą się zawody kawaleryjskie, w tym próba dzielności konia oraz konkurs troczenia siodła.

Najwięcej atrakcji związanych z kawalerią zaplanowano jednak na niedzielę. Piknik przeniesie się wtedy na wielki plac, gdzie odbywać się będą wszystkie pokazy. Podczas imprezy przewidziano m.in. konkurs władania szablą, lancą, zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej. Kolejną atrakcją będzie pokaz woltyżerski oraz widowiskowy konkurs w skokach przez przeszkody.

Zmaganiom kawalerii towarzyszyć będzie dodatkowo dwie inscenizacje historyczne. Goście z Litwy zaprezentują pokaz rycerstwa średniowiecznego. Drugie przedstawienie będzie opowiadało potyczkę z okresu wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Polska piechota i kawaleria pokona bolszewików.

„Uznaliśmy tegoroczny, 18. piknik za jubileuszowy, dlatego w niedzielę będzie wielki tort z okazji pełnoletności imprezy" - powiedział PAP Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego, który jest organizatorem pikniku.

Do Suwałk zjechało w tym roku około 100 kawalerzystów: szwoleżerów, ułanów, strzelców, zwiadowców i artylerzystów konnych, zrzeszonych w kilkunastu stowarzyszeniach i grupach rekonstrukcyjnych przedwojennych pułków kawalerii.

Organizatorem są m.in.: Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki", Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe.

Piknik co roku cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu - każdego dnia w imprezie bierze udział kilka tysięcy osób.

W okresie przedwojennym Suwałki należały do największych garnizonów II RP. W jego skład przed wojną wchodziły: 41. Suwalski Pułk Piechoty Marszałka Józefa Piłsudskiego, 1. dywizjon 29. Pułku Artylerii Lekkiej oraz oddziały Suwalskiej Brygady Kawalerii, m. in. 2. Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego oraz 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. gen. Jana Kozietulskiego. Te dwie ostatnie jednostki zostały odtworzone przez grupy rekonstrukcyjne i spotykają się przy takich okazjach jak suwalskie Dni Kawaleryjskie. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL