11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości Sejm i Senat były otwarte dla zwiedzających. Goście mogli zobaczyć sejmowe kuluary, wnętrze gabinetu marszałka Sejmu i wysłać okolicznościową kartkę w ramach akcji „Mamy Niepodległą!”.
Jak co roku w Święto Odzyskania Niepodległości izba niższa – Sejm oraz izba wyższa – Senat otworzyły się dla zwiedzających. Osoby, chcące zobaczyć gmach Sejmu i Senatu, mogły przejść specjalnie wyznaczoną na tę okazję trasą – od Kuluarów Sejmowych do Sali Senackiej im. Profesora Augusta Chełkowskiego. Goście zwiedzali także galerię sali posiedzeń Sejmu oraz kuluary – miejsce nieoficjalnych rozmów i spotkań posłów.
Szczególną atrakcją było zobaczenie wnętrza gabinetu marszałka Sejmu – miejsca, gdzie na co dzień urzęduje druga osoba w państwie. Zwiedzający mogli także przejść się Korytarzem Marszałkowskim z głównego budynku Sejmu do sali posiedzeń Senatu, mijając jeden z najdłuższych korytarzy – korytarz komisji senackich, liczący 176 m długości.
W Sali Kolumnowej odbyły warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej, podczas których można było nauczyć się m.in. wykonywania kokard narodowych. Dla dzieci przygotowano zajęcia z tworzenia okolicznościowych zakładek do książek czy stoisko do rysowania. Na trasie zwiedzania umieszczono też stoisko z publikacjami Wydawnictwa Sejmowego, wśród których znalazła się m.in. „Kronika Sejmowa”.
W kuluarach sejmowych wszyscy goście mogli wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z okazji 11 listopada w ramach akcji "Mamy Niepodległą!”. Ogólnopolska akcja społeczna „Mamy Niepodległą!” jest organizowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Na zwiedzających czekali przewodnicy sejmowi w wyznaczonych miejscach, którzy przybliżali historię i pracę polskiego parlamentu.
Jak podkreśliło w środowym komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu, „możliwość zwiedzania Sejmu będzie miała miejsce w przeddzień uroczystego, pierwszego posiedzenia Sejmu nowej, IX kadencji”.
We wtorek odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Sejmu IX kadencji i Senatu X kadencji.
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. (PAP)
autorka: Iwona Pałczyńska
ipa/ agz/