Polska po 1989 roku

15.07.2019

W Szczecinie powstało Muzeum Techniki Wojskowej

Wystawa wyposażenia wojskowego z różnych okresów w Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki Wystawa wyposażenia wojskowego z różnych okresów w Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki

Wojskowe mundury, wyposażenie z czasów zimnej wojny czy pamiątki po 56. Kompanii Specjalnej ze Szczecina znalazły się w nowym szczecińskim Muzeum Techniki Wojskowej. Ekspozycję umieszczono w niemieckim schronie obrony cywilnej z 1943 r.

"Znajdziemy tu dużo eksponatów z czasów PRL-u, z wojska, z obrony cywilnej, nawet elementy milicji obywatelskiej, trochę rzeczy drugowojennych. Będą też wystawy czasowe broni z okresu od drugiej wojny światowej po współczesną" - powiedział PAP Krystian Dorawa z Fundacji Edukacji Strzeleckiej i Historycznej "Semper Parati". Dodał, że członkowie fundacji starali się zachować w muzeum klimat schronu.

Na ok 200 m kw. można zobaczyć m.in. zbiór masek przeciwgazowych, dozymetrów (przyrządów do pomiaru dawki promieniowania jonizującego), radiorentgenometrów (tzw. liczników Geigera) czy hełmów, ale też łóżko z koszar czy akcesoria używane przez lekarzy wojskowych.

Jak zaznaczył Dorawa, wśród eksponatów trudno wyróżnić te, z których założyciele muzeum są najbardziej dumni. "Bardzo ciekawe są wydobyte z ziemi znaleziska z drugiej wojny światowej" – dodał.

Część eksponatów jest własnością prywatną, część zaś należy już do muzeum. "Ciekawostką są różnego rodzaju mundury, jestem bardzo zadowolony np. z munduru z 56. Kompanii Specjalnej ze Szczecina, bo jest to już rzadkość" – wskazał Dorawa. Dodał, że kolekcja będzie się powiększać, w planach jest też umieszczenie jej na całej kondygnacji schronu.

Muzeum w schronie na miejskiej wyspie Łasztownia nie można jeszcze odwiedzać codziennie; plany zakładają udostępnienie go w weekendy. Zainteresowani będą natomiast mogli zobaczyć ekspozycję 10 sierpnia i 1 września.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL