Centrum Konserwacji Wraków Statków zbuduje w Tczewie Narodowe Muzeum Morskie. W obiekcie prowadzone będą prace nad wydobytymi z wody zabytkami, ale też prezentowane m.in. trzy jachty należące do placówki oraz eksponaty, które zwykle przechowywane są w magazynach.
Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej Jerzy Litwin dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, na Centrum złożą się dwie połączone z sobą obiekty. W jednym z nich będzie miała swoją siedzibę pracownia konserwacji, w drugim natomiast znajdzie się magazyn studyjny z towarzyszącą mu salą ekspozycyjną.
„Magazyny studyjne to bardzo ciekawy i coraz powszechniej na świecie stosowany sposób na uatrakcyjnienie muzealnej oferty. Jak sama nazwa wskazuje, prezentowane są w nich eksponaty, które zwykle trafiają do muzealnych magazynów, gdzie czekają na konserwację lub na miejsce na przygotowywanych ekspozycjach” – wyjaśnił Litwin.
Magazyn studyjny, w przeciwieństwie do tradycyjnego magazynu, jest dostępny dla zwiedzających. Tak też będzie w tczewskim Centrum, gdzie – w przeszklonych, przesuwanych regałach znajdą się niewielkie gabarytowo zabytki. Poza tym na magazyn studyjny złoży się ponad 300-metrowa sala, w której prezentowane będą większe obiekty, w tym trzy historyczne jachty – „Dal”, „Opty” i „Kumka IV”.
Litwin dodał, że kierowana przez niego placówka, od lat specjalizuje się w archeologii podwodnej i od długiego czasu borykała się z problemem braku miejsca do przechowywania i konserwacji wydobytych z wody zabytków. Tczewskie Centrum ma w dużej mierze rozwiązać ten problem. Tym bardziej, że placówka zostanie wyposażona w odpowiedni sprzęt pomagający w zabiegach konserwatorskich, w tym m.in. skaner 3D oraz mobilny aparat rentgenowski.
Siedziba Centrum zostanie zbudowana na obrzeżach tczewskiego Starego Miasta, na działce, którą przed laty przekazał Muzeum samorząd Tczewa. Budowa pochłonie 22 mln zł. Środki na ten cel Narodowe Muzeum Morskie zdobyło w konkursie przeprowadzonym przez ministerstwo kultury, w którym rozdysponowywano pieniądze pochodzące z Mechanizmu Finansowego EOG przeznaczonego dla Polski oraz kilku innych państw, które niedawno weszły do Unii Europejskiej.
Odpowiedzialny za inwestycję w Tczewie Szymon Kulas z Narodowego Muzeum Morskiego poinformował, że w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na rozbiórkę obiektów stojących dziś na podarowanej działce oraz na samą budowę. Jego zdaniem konkretne prace mogłyby rozpocząć się na początku lata, a obiekt byłby gotowy w pierwszej połowie 2016 r.
Centrum Konserwacji Wraków Statków będzie już drugą placówką, jaką Narodowe Muzeum Morskie poprowadzi w Tczewie. Od 1984 r. w tym mieście działa inny oddział NMM – Muzeum Wisły, które w 2006 r. – dzięki dotacji z Unii Europejskiej, zostało wyremontowane i przebudowane, zyskało też nową ekspozycję. (PAP)
aks/ ls/