Sto dębów posadzono w środę w Toruniu w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Leśnicy podkreślali, że dąb jest drzewem wyjątkowym, z którego Polska słynie. W akcję zaangażowała się młodzież.
W sadzeniu drzew na skwerze pomiędzy Szosą Bydgoską i ulicą Adama Mickiewicza uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, leśnicy, społecznicy, a także duża grupa młodzieży. Dęby posadzono na terenie, na którym kiedyś była stacja paliw.
"Spotykamy się w okresie szczególnym, w przededniu głównych uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z przekazów historycznych wiemy, że w listopadzie 1918 roku nie było takiej pięknej pogody jak dzisiaj. Wtedy było mroźno, a w niektórych rejonach Polski także śnieżno" - powiedział wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.
Dodał, że akcja sadzenia drzew na skrawku toruńskiej ziemi jest formą uczczenia bohaterów niepodległości. "Robimy to na pamiątkę tego wydarzenia sprzed 100 lat, ale także dla potomnych. Tak, aby torunianie, którzy za 50 lat przyjdą na ten skwer, mogli podziwiać dęby" - mówił Fiderewicz.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobrzejewice Paweł Nas powiedział PAP, że w Polsce są dwa gatunki dębu, jeżeli chodzi o produkcję - szypułkowy i bezszypułkowy. Trzecim jest gatunek typowo przyrodniczy - dąb omszony.
"Już za dziesięć lat będzie w tym miejscu czym nacieszyć oko. Najstarszy dąb w lesie, którym zarządzam ma 400 lat. To gatunek długowieczny, szlachetny, dający najlepsze drewno. Ekskluzywne i bardzo wartościowe meble robi się właśnie z dębu" - wyjaśnił Nas.
Dodał, że te drzewa są często świadkami życia kilkunastu pokoleń. "Jest to gatunek, który ma w przyrodzie najwięcej wrogów. Około 150 gatunków owadów żeruje na dębach. Jest to ewenement. Przede wszystkim jednak jest to drzewo i drewno świadczące o sile, długowieczności. Wszystkie pierwotne plemiona otaczały się dąbrowami, zamieszkiwały w dąbrowach. Wierzenia ludów pierwotnych były z nimi związane. Jest to gatunek, który w naszej historii i kulturze odegrał niesamowicie ważną rolę" - podkreślił Nas.
Wspomniał, że obecnie leśnicy starają się sprawiać, aby przyroda była coraz odporniejsza i mocniejsza. "Dlatego dość masowo wprowadzamy dęby do lasów, bo zwiększają one bioróżnorodność i odporność lasów" - wskazał nadleśniczy. (PAP)
Autor: Tomasz Więcławski
twi/ krap/