Na obelisku upamiętniającym tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy w Mysłowicach umieszczono we wtorek nową tablicę z zmienionym napisem, informującym, że w tym miejscu stykały się dawniej "granice trzech państw". W poprzednim napisie było: "granice trzech zaborów".
Trójkąt Trzech Cesarzy to historyczne miejsce, położone u zbiegu Białej Przemszy i Czarnej Przemszy, gdzie po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku przez blisko 100 lat stykały się granice mocarstw - Austrii, Rosji i Prus. Obecnie obelisk upamiętniający tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy znajduje się w Brzęczkowicach - dzielnicy Mysłowic. W jego pobliżu przebiegają granice sąsiadujących z Mysłowicami miast - Sosnowca i Jaworzna.
Historia pomnika rozpoczęła się prawie dziewięć lat temu, kiedy dla upamiętnienia tego miejsca jako dawnej granicy mocarstw, w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej - 1 maja 2004 - prezydenci Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca odsłonili pamiątkowy pomnik z napisem: "W miejscu, w którym niegdyś stykały się granice trzech zaborów (od wtorku +państw+ -PAP), dzisiaj świętujemy wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i jesteśmy dumni, że wspólnie budujemy Europę bez granic".
Trójkąt Trzech Cesarzy to historyczne miejsce, położone u zbiegu Białej Przemszy i Czarnej Przemszy, gdzie po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku przez blisko 100 lat stykały się granice mocarstw - Austrii, Rosji i Prus. Obecnie obelisk upamiętniający tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy znajduje się w Brzęczkowicach - dzielnicy Mysłowic.
Napis wzbudził kontrowersje, gdyż część osób była zdania, że zamiast "zaborów" powinno być "państw". Tak uważali m.in. obecni członkowie Stowarzyszenia "Ślonsko Ferajna", które powstało w 2009 roku. "Śląsk nie był pod żadnym zaborem. Od 1335 roku Śląsk przechodził w różne ręce - czeskie, pruskie. Kiedy Polskę rozbierano już należał do państwa pruskiego. Po kilku latach udało nam się zmienić napis i zastąpić (słowo-PAP) +zaborów+ na +państw+" - powiedział PAP Peter Langer ze "Ślonskiej Ferajny".
Jednym z inicjatorów tej akcji był poseł Marek Plura z PO. "Napis na dotychczasowej tablicy głosił, że tu, gdzie łączy się Czarna i Biała Przemsza niegdyś stykały się granice trzech zaborów. A to nieprawda, bo Śląsk, w odróżnieniu od Zagłębia i Galicji nigdy nie był pod zaborami. To ważna dla nas Ślązaków część naszej tożsamości, dlatego chcemy o nią dbać" - poinformował w komunikacie prasowym.
Nową granitową tablicę (ze zmianą w napisie: "zaborów" na "państw") ufundowało Stowarzyszenie "Ślonsko Ferajna". Akcja kosztowała ich 2 tys. zł.
Trójkąt Trzech Cesarzy do zakończenia pierwszej wojny światowej był znany niemal w całej Europie. Przyjeżdżały tu wycieczki, po rzece pływały barki i dwa małe parostatki, z których korzystali wycieczkowicze, tu mogli podziwiać wspaniałe widoki z wieży oraz robić zakupy w przygranicznych straganach. Sławy temu miejscu dodała wybudowana w roku 1907 Wieża Bismarcka, umiejscowiona na zboczu wzniesienia zwanego Słupecką Górką i będąca wielką atrakcją turystyczną. Zwiedzający mieli z niej widok na całe pogranicze, a w pogodne dni widać było podobno Kraków. Wieżę zburzono przed wybuchem drugiej wojny światowej.(PAP)
ktp/ abe/