W Zielonej Górze rozpoczęło się w sobotę „Winobranie” – impreza będąca świętem miasta, a zarazem wina, z którego słynie ta część regionu Lubuskiego. Na mieszkańców i turystów czekają setki wydarzeń promocyjnych, kulturalnych, sportowych i rozrywkowych.
Tradycyjnie na znak rozpoczęcia "Winobrania" Bachus przejął klucze do bram miasta od prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego. Kilka godzin wcześniej swoje podwoje otworzyło Miasteczko Winiarskie na Starym Rynku. Ma tam stoiska większość regionalnych winnic.
"Zielona Góra jest chyba jedynym miastem w Polsce, w którym władza abdykuje na rzecz boga wina, czyli Bachusa, który przez cały tydzień pilnuje bram miasta i doba o to, żeby mieszkańcy dobrze się bawili, wino pili i o problemach zapomnieli" – powiedział PAP Kubicki.
Dodał, że impreza zdobyła popularność nie tylko w regionie i kraju, ale i poza jego granicami.
"Setki tysięcy osób przyjeżdża spoza Zielonej Góry. Pamiętam, jak w ubiegłym roku spotkałem turystów - jednych z Chin, a drugich z Tajlandii, którzy przyjechali na +Winobranie+. Było to już dla mnie naprawdę szokiem, bo to, że z Polski przyjeżdżają autokary, to to już jest pewnego rodzaju standardem, natomiast, że z tak dalekiej zagranicy, to jest to już duży sukces. Jesteśmy stolicą polskiego wina i zawsze nią będziemy" – dodał prezydent Zielonej Góry.
"Winobranie" to ponad tydzień zabawy na ulicach malowniczego, zielonogórskiego Starego Rynku w rytm koncertów, spektakli teatralnych i wydarzeń artystycznych odbywających się za dnia i w nocy.
W tym roku na dwóch scenach wystąpią gwiazdy polskiej estrady i zagraniczni wykonawcy, m.in. Renata Przemyk, Michał Szpak, Proletaryat, Lombard i Lemon. Z kolei niezapomniane taneczne hity z lat 80. zaśpiewają Savage i Bad Boys Blue
Mniejsza ze scen znajduje się na Starym Rynku w miasteczku winobraniowym, a większa na placu Powstańców Wielkopolskich przy Filharmonii Zielonogórskiej. Tradycyjnie oprócz artystów spoza Zielonej Góry głównie na tej scenie zaprezentują się lokalne zespoły i grupy.
W programie "Winobrania" są setki wydarzeń, m.in. wycieczki do winnic, wystawy przygotowane przez zielonogórskie placówki kultury, spotkania i festiwale teatralne, zawody sportowe. Przez cały tydzień na spragnionych zabawy przy dobrej muzyce będą czekały miejscowe kluby i puby.
Zwieńczeniem głównej części dni Zielonej Góry będzie Korowód Winobraniowy, który przejdzie ulicami miasta 14 września.
Pierwsze udokumentowane informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 roku. Szczególnie pomyślny dla uprawy winorośli na tych terenach był schyłek XV wieku. Pod koniec XVIII stulecia w Zielonej Górze było 48 mistrzów winogrodników, a uprawy zajmowały około 700 ha.
Obecnie tradycje winiarskie kontynuują nieduże, rodzinne winnice rozsiane w okolicach Zielonej Góry.(PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ wus/