Okolicznościowy znaczek pocztowy ze specjalnym stemplem oraz komiks opowiadający o Tadeuszu Kościuszce - to niektóre elementy obchodów 200. rocznicy śmierci jednego z najbardziej znanych Polaków w historii. Weekend z Kościuszką organizuje Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Panorama Racławicka.
Premiera nagrodzonego w konkursie komiksu poświęconego amerykańskiemu wątkowi życiorysu Tadeusza Kościuszki, fragment spektaklu Cloud Theater prezentującego historię życia Kościuszki przy pomocy nowoczesnej technologii – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji 200. rocznicy śmierci bohatera spod Racławic - poinformowali organizatorzy.
W sobotę w południe w Panoramie Racławickiej otwarto wystawę „Tadeusz Kościuszko w filatelistyce”, na której oprócz znaczków, kartek pocztowych, datowników pokazane zostały również m.in. fałszerstwa, ciekawostki filatelistyczne oraz archiwalia z czasów Tadeusza Kościuszki.
Na stoisku Poczty Polskiej można kupić znaczek z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki oraz podbić przesyłkę okolicznościowym datownikiem, zaprojektowanym przez Mariana Misiaka z okazji Roku Tadeusza Kościuszki. W niedzielę wszystkie przesyłki wysłane w Panoramie Racławickiej przeniesione zostaną "Pocztą Pieszą Kosynierską” do Urzędu Pocztowego w Rynku.
Narodowy Bank Polski w niedzielę zaprezentuje wprowadzone niedawno do obiegu dwie monety okolicznościowe "200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki" – złotą o nominale 200 zł i srebrną o nominale 10 zł.
Odbyła się też premiera komiksu "Pół-Jankes czyli Tadeusz Kościuszko w Ameryce" autorstwa Szczepana Atroszki, zwycięzcy ogłoszonego przez Muzeum konkursu na komiks. Publikacja opowiada o pobycie Kościuszki w Ameryce i pokazuje mało znany Polakom wątek jego życiorysu.
„Czytelnik poznaje kolejne etapy amerykańskiej kariery Kościuszki. Dowie się o jego niezwykłych pomysłach inżynierskich, ale również o ogrodniczej pasji Tadeusza Kościuszki, talencie rysownika oraz o jego wielkiej miłości do Ludwiki Sosnowskiej. Komiks ukazuje się po polsku i po angielsku” - napisali organizatorzy.
W niedzielę podczas warsztatów „Śpiewamy z Kościuszką” będzie można nauczyć się zapomnianych pieśni patriotycznych, a w czasie zabawy „W świecie znaczków” - zaprojektować swój własny znaczek. Zaplanowano również spacer po muzeum śladami zabytków związanych z Kościuszką oraz zwiedzanie prezentacji najnowszych nabytków muzealnych.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu od przeszło trzydziestu lat udostępnia publicznie jedną z najcenniejszych pamiątek narodowych – słynną Panoramę Racławicką, namalowaną dla Lwowa przez Wojciecha Kossaka i Jana Stykę w latach 1893–1894.(PAP)
autor: Roman Skiba
edytor: Dorota Kazimierczak
ros/ pad/