Sejm podjął w piątek uchwałę w 125. rocznicę urodzin i 45. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, który od 1948 r. przez trzydzieści trzy lata przewodził Kościołowi katolickiemu w Polsce jako metropolita gnieźnieński i warszawski.
Miejcie odwagę kierować się w życiu prawym sumieniem - zaapelował w czwartek (28 maja) do parlamentarzystów abp Adrian Galbas podczas wprowadzenia do kaplicy sejmowej relikwii kard. Stefana Wyszyńskiego.
Przywództwo kard. Stefana Wyszyńskiego w Kościele wynikało z powszechnego zaufania, a jego autorytet przekraczał granice instytucjonalne – powiedział PAP historyk prof. Paweł Skibiński. Dodał, że po jego śmierci w 1981 r. zabrakło charyzmatycznego lidera i przenikliwego stratega.
W 45. rocznicę śmierci i wspomnienia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego 28 maja metropolita warszawski abp Adrian Galbas wprowadzi relikwie Prymasa Tysiąclecia do kaplicy w Sejmie - poinformowała archidiecezja warszawska.
Nie dopuszczono do wizyty papieża Pawła VI, za to zastanawiano się, czy nie sprowadzić Beatlesów – by przyćmił jasnogórskie obchody millenium chrztu Polski. Angielski zespół miał akurat 3 maja 1966 r. lukę w kalendarzu koncertów.
W Warszawie odbyła się debata „70 lat Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zobowiązanie, które trwa”. Abp Andrzej Przybylski ocenił, że jeśli wspólnie nie zawalczymy o odrodzenie moralne narodu, to będziemy cierpieć bez względu na racje polityczne.
Papież Leon XIV powiedział w środę polskim pielgrzymom podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra, że błogosławiony prymas Stefan Wyszyński budował jedność w Kościele i społeczeństwie. Niech jego świadectwo inspiruje was do troski o Kościół i ojczyznę - dodał.