Do 29 czerwca można zgłaszać filmy krótkometrażowe do dwóch konkursów organizowanych w ramach 13. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato. Festiwal odbędzie się w sierpniu w Radomiu.
Konkurs Główny skierowany jest do zawodowych filmowców, studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz artystów tworzących poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. Do konkursu mogą być zgłaszane wszelkie formy i gatunki filmowe, trwające nie więcej niż 40 minut, wyprodukowane po 1 stycznia 2019 roku.
Nagrodą główną jest przyznawany od 2013 roku Złoty Łucznik – nagroda prezydenta Miasta Radomia w wysokości 10 tys. zł.
Celem drugiego konkursu - Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK – jest promocja dokonań początkujących filmowców oraz prezentacja filmów krótkometrażowych, które nie mieszczą się w standardowej klasyfikacji gatunkowej. Do udziału w tym konkursie organizatorzy zapraszają także amatorów, autorów krótkich (najwyżej 15 minut) eksperymentów filmowych.
Tematyka organizowanego od 13 lat w Radomiu Kameralnego Lata jest ściśle związana z jego społecznym profilem, co wyróżnia radomski festiwal spośród innych tego typu imprez filmowych organizowanych w Polsce. W Radomiu prezentowane są wyselekcjonowane krótkie metraże, których twórcy włączają się w dyskusję o problemach współczesnego świata. W tym roku mowa będzie m.in. o pandemii Covid-19.
Szczegółowe informacje o wymogach formalnych i procedurze zgłoszeniowej znajdują się w regulaminach konkursów dostępnych w serwisie internetowym festiwalu: www.kameralnelato.pl.
W tym roku festiwal ze względu na epidemię Covid-19 nie odbędzie się tak jak zwykle na początku lipca, ale od 9 do 15 sierpnia.
Podczas festiwalu prezentowane są polskie filmy, przede wszystkim krótkometrażowe, nakręcone przez młodych reżyserów. Festiwalowi towarzyszą konkursy, warsztaty, otwarte projekcje filmowe, imprezy plenerowe, panele dyskusyjne i spotkania z filmowcami.
Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Kameralne Lato jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce organizowanym w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu.(PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ pat/