
32 instytucje kultury, sztuki i nauki podpisały we wtorek porozumienie o współpracy. Chcą wspólnie tworzyć Krakowską Sieć Dostępności Kultury i działać na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami.
Do inicjatywy dołączyły krakowskie muzea, galerie, teatry, uczelnie artystyczne, biblioteki i ośrodki kultury podlegające pod Ministerstwo Kultury, urząd marszałkowski i urząd miasta. Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy i powołanie Krakowskiej Sieci Dostępności Kultury odbyło się we wtorek w siedzibie Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory.
To pomysł koordynatorów dostępności zatrudnionych w tych instytucjach. Będą razem organizować wydarzenia i promować zmiany, które ułatwią dostęp do kultury wszystkim mieszkańcom – także osobom z niepełnosprawnościami czy innymi trudnościami. Sieć ma im pomóc dzielić się doświadczeniami i ujednolicać zasady, tak by każda instytucja była bardziej otwarta i dostępna.
"Chodziło nam o to, żebyśmy my, koordynatorzy, mogli się połączyć, wspierać się w organizacji przedsięwzięć, współpracować, niezależnie od tego, kto jest organizatorem naszej instytucji. Chcielibyśmy móc wymieniać się pewnymi pomysłami, szkolić, dzielić się swoim doświadczeniem. Chcielibyśmy też sformalizować nasz cel - żeby kultura była dostępna poza podziałami" – podkreśliła po podpisaniu porozumienia aktorka i koordynatorka ds. dostępności w Teatrze im. Juliusza Słowackiego Dominika Feiglewicz-Penarska.
Wśród działań na rzecz dostępności inicjatorzy projektu wymieniają tłumaczenia na język migowy, instalacje pętli indukcyjnych dla osób niedosłyszących, wdrażanie audiodeskrypcji czy eliminowanie barier architektonicznych. Zaznaczają, że ich celem jest nie tylko tworzenie przestrzeni dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, ale także dla osób starszych czy rodziców z dziećmi. W tej kwestii deklarują także współpracę z urzędami.
"Dostępność musi być szeroko rozumiana. Dostępność to są schody, którymi mogę zejść. Dostępność to jest wysokość autobusu, do którego mogę wsiąść. Dostępność to jest światło na skrzyżowaniu, które czasami dłużej, a czasami krócej jest zielone. To są dziesiątki różnych rzeczy, a miasto, które urządza tę przestrzeń, ma naprawdę dużą rolę do odegrania. My chętnie włączymy to środowisko do rozmowy" – zadeklarował wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur.
Wśród sygnatariuszy są m.in.: Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Biblioteka Kraków, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, galeria Bunkier Sztuki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum AK, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum MOCAK, Teatr Groteska, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr KTO, Teatr Ludowy, Teatr Łaźnia Nowa.(PAP)
juka/ miś/