Władysław Bartoszewski przez całe życie angażował się na rzecz pojednania i zbliżenia polsko-niemieckiego - podkreślił ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven w 99. rocznicę urodzin zmarłego sześć lat temu Władysława Bartoszewskiego.
"Dzisiaj Władysław Bartoszewski kończyłby 99 lat. Wielki człowiek, żołnierz Armii Krajowej, więzień, który przeżył zbrodnię Auschwitz, historyk, polityk, dyplomata. Przez całe życie angażował się na rzecz pojednania i zbliżenia polsko-niemieckiego. Cześć jego pamięci!" - napisał w piątek na Twitterze ambasador Niemiec.
Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. w Warszawie. Był pisarzem, historykiem, więźniem KL Auschwitz, pracownikiem BIP KG AK, działaczem Rady Pomocy Żydom "Żegota", uczestnikiem Powstania Warszawskiego; po wojnie więziony przez władze komunistyczne; w niepodległej Polsce minister spraw zagranicznych, orędownik dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego.
Bartoszewski przez czternaście lat (od 2001 do 2015 r.) pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jako dyplomata w latach 1990-1995 był ambasadorem RP w Austrii. Następnie przez dziewięć miesięcy w 1995 r. był szefem polskiej dyplomacji. Na stanowisko to powrócił w latach 2000-2001 w rządzie Jerzego Buzka.
Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia 2015 w Warszawie. (PAP)
autor: Mateusz Roszak
mro/ mok/