Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oficjalnie otworzył były kościół bizantyjski Chora w Stambule jako meczet, mimo krytyki ze strony Grecji - informuje agencja AP. Zbudowany w IV wieku kościół od XVI wieku funkcjonował jako meczet, a od 1945 roku jako muzeum.
Oficjalne otwarcie świątyni dla muzułmańskich wiernych odbyło się w poniedziałek (6 maja), zaś decyzję o przekształceniu kościoła Chora (Kościoła Najświętszego Zbawiciela) w meczet rząd Turcji podjął przed czterema laty. Analogiczny krok poczyniono względem świątyni Hagia Sofia.
Kościół wybudowano w IV wieku, a w wieku XVI w czasach osmańskich przekształcono go w meczet. Od 1945 roku kościół Chora (meczet Kariye) działał jako muzeum. Po podjęciu decyzji o przekształceniu go ponownie w meczet w budynku przeprowadzono prace renowacyjne.
Ponowne przekształcenie kościoła w meczet z zadowoleniem przyjęli wierni muzułmanie, natomiast sąsiednia Grecja i inne kraje apelowały do Turcji o ochronę bizantyjskich zabytków.
Zdaniem analityków decyzja Erdogana o przekształceniu Hagii Sophii i kościoła Chora w meczet miała na celu pobudzenie jego nacjonalistycznie i religijnie nastawionych wyborców w obliczu trudności ekonomicznych pogłębionych przez pandemię Covid-19.
Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ ap/