Chór i Zespół Muzyki Dawnej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu zdobył Grad Prix 31. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
Laureatów nagród ogłoszono podczas niedzielnego (19 stycznia) koncertu galowego. Artyści z Wielunia otrzymali nagrodę w wysokości 10 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Będziński festiwal to największy przegląd bożonarodzeniowych pieśni w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju. Podczas odbywających się w grudniu eliminacji wystąpiło około 1300 uczestników z Polski, Litwy, Ukrainy i Włoch. W festiwalu brali udział soliści podzieleni na kategorie wiekowe, a także duety, tercety, kwartety, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, schole i chóry oraz zespoły regionalne i folklorystyczne. W każdej z kategorii przyznano w niedzielę nagrody i wyróżnienia.
Finałowe przesłuchania odbywały się od czwartku do soboty (16-18 stycznia) na scenie hali widowiskowo-sportowej Będzin Arena. Jurorom zaprezentowało się w tych dniach sześć chórów, 11 duetów, 20 solistów, 61 solistek oraz 35 zespołów. Wykonania oceniało jury złożone z profesorów muzycznych uczelni z Katowic i Lublina pod przewodnictwem prof. Katarzyny Sokołowskiej z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Tuż przed ogłoszeniem wyników prof. Sokołowska oceniła, że tegoroczna edycja przebiegała w "twórczej, pięknej przyjacielskiej, życzliwej atmosferze". „Chciałabym podziękować, drodzy wykonawcy za piękne przygotowanie do konkursu, do tych prezentacji, za waszą pasję do muzyki, którą było słychać w każdej wyśpiewanej przez was nucie kolęd i pastorałek” - powiedziała przewodnicząca jury.
Będziński przegląd organizuje Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek i lokalny samorząd. Patronat honorowy nad 31. edycją Festiwalu sprawowali: biskup sosnowiecki Artur Ważny, prezydent Będzina Łukasz Komoniewski, starosta powiatu będzińskiego Sebastian Szaleniec i marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Historia festiwalu rozpoczęła się w 1995 r. w najstarszym kościele w Będzinie – parafii Świętej Trójcy. Jak podają organizatorzy, pomysł zrodził się z zapału młodzieży i wikarego parafii ks. Piotra Pilśniaka. Już do pierwszego festiwalu zgłosiło się 116 uczestników. Od dziewiątej edycji liczba solistów, duetów i grup nie spada poniżej tysiąca. Od początku festiwalu wzięło w nim udział w sumie ok. 40 tys. uczestników. Patronem przeglądu jest wieloletni proboszcz parafii Świętej Trójcy w Będzinie, zmarły w 2006 r. ks. Kazimierz Szwarlik. (PAP)
kon/ amac/