Na maszt przed budynkiem Muzeum Niepodległości w Warszawie wciągnięta została we wtorek Flaga Województwa Mazowieckiego. W uroczystości udział wzięli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński oraz przedstawiciele Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
"To dzień symboliczny, przywracamy flagę Mazowsza naszym mieszkańcom" - mówił przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski. Przypomniał przy tym, że dzięki decyzji Sejmiku możliwe jest eksponowanie flagi bez ograniczeń co do miejsca i czasu.
Podkreślał, że władze województwa chcą, by flaga na trwałe zagościła w przestrzeni publicznej regionu i na co dzień towarzyszyła jego mieszkańcom jako symbol służący identyfikacji i promocji Mazowsza. "Eksponując Flagę Województwa Mazowieckiego przywołujemy wspólną historię i korzenie, a równocześnie budujemy i integrujemy naszą mazowiecką wspólnotę" – mówił Rakowski.
Na fladze Mazowsza widnieje biały orzeł bez korony, o złotym dziobie i szponach, prezentowany na czerwonym tle. Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich z dynastii Piastów i przypomina bogatą historię Mazowsza. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przypomniał podczas uroczystości, że taki wizerunek flagi obowiązuje od 2006 roku.
"Jesteśmy regionem dumnym, regionem o decydującym wpływie na rozwój naszego kraju" – mówił marszałek. Podkreślał, że Mazowsze to wspólnoty samorządowe, sołectwa, gminy oraz powiaty, które od lat budują wspólną tożsamość, będąc jednocześnie częścią wspólnoty narodowej oraz wspólnoty europejskiej.
W tym kontekście marszałek kolejny raz podkreślił, że władze Mazowsza sprzeciwiają się pomysłom podziału tego regionu. „Od 22 lat integrujemy nasze województwo (...) dzisiaj powinniśmy mieć do czynienia z procesami integracyjnymi, a nie z podziałami” – powiedział marszałek.
Poinformował też, że władze województwa przekazują flagi do wszystkich mazowieckich samorządów, a także sołectw i zachęcają do wywieszania flagi zarówno przed urzędami, jak i przed domami. "Wczoraj flaga zagościła w Radomiu, dziś w Warszawie, w kolejnych dniach także w Ostrołęce, Siedlcach, Płocku i Ciechanowie" - powiedział. "Zachęcam wszystkich do tego, aby flaga Mazowsza, flaga narodowa i flaga Unii Europejskiej dumnie powiewały we wszystkich możliwych miejscach” – dodał.
Obecny na uroczystości wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński wskazał, jak wielkie znaczenie w rozwoju kraju mają regiony i samorządy lokalne. "Musimy bronić naszej samorządności, wierzyć w nią" – mówił. Podkreślił jednocześnie, że mieszkańcy Mazowsza ucierpieliby finansowo na podziale regionu.
Po uroczystości zaprezentowane zostały zrewitalizowane wnętrza zabytkowego barokowego pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów – siedziby Muzeum Niepodległości. Rewitalizacji tego obiektu była możliwa dzięki dotacji unijnej, a koszt inwestycji wyniósł blisko 26 mln zł.
Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, przypomniał, że zlokalizowany w centrum Warszawy pałac cudem ocalał po latach okupacji niemieckiej.
"Zakończona rewitalizacja otworzyła przed nami nowe możliwości i perspektywy" – zaznaczył. "Przeprowadzona dzięki pozyskaniu środków unijnych i wsparciu samorządu województwa mazowieckiego przebudowa i remont podniosły walory architektoniczne Śródmieścia i uczyniły je jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu wolnego dla mieszkańców i turystów" – powiedział.
Zabytkowy pałac powstał w latach 20. XVIII w. dla Jana Jerzego Przebendowskiego i jest jedną z najlepiej zachowanych w Warszawie rezydencji z czasów saskich.
Kompleksowy remont budynku obejmował elewację z zachowaniem wszelkich detali architektonicznych, wymianę pokrycia dachu oraz wnętrze pałacu. Prace remontowe objęły również teren wokół pałacu.
Ważnym elementem projektu były pogłębienie i adaptacja piwnic. Podczas pogłębiania podziemna odkryto fragmenty muru ceglanego, czyli oryginalnego fundamentu pałacu. Pozostawiona w surowym stanie ściana pokazuje XVIII-wieczną technikę budowy ścian fundamentowych, polegającą na przeplataniu warstw cegły z otoczakiem granitowym.(PAP)
Autor: Daria Kania
dka/ mark/