Instytut Pileckiego rozpoczął rekrutację do II całorocznej Akademii Witolda Pileckiego. Program skierowany jest do uczniów szkół średnich w wieku 16–19 lat, chcących działać na rzecz swoich społeczności lokalnych. Zgłoszenia do Akademii należy przesłać do 17 lipca.
W informacji prasowej napisano, że Akademia Witolda Pileckiego to miejsce, gdzie spotkają się młodzi ludzie chcący działać na rzecz swoich społeczności oraz czujący, że mogliby zostać liderami w swoim środowisku. "W ramach projektu edukacyjnego zostanie zaproponowany uczestnikom nowy model przywództwa, który opiera się na wartościach i tożsamości wyniesionej z poznania historii XX wieku" - dodano.
"Podczas szkoły letniej chcemy przyjrzeć się postaci Witolda Pileckiego. Pragniemy zastanowić się, które z jego cech i postaw mogą być nam pomocne na progu XXI wieku. Chcemy zaprosić uczestników Akademii do krytycznego i twórczego spojrzenia na postać Rotmistrza i zainspirowania się nią w życiu codziennym" – mówił Michał Gawriłow z Instytutu Pileckiego.
Program Akademii Witolda Pileckiego składa się z trzech elementów: edukacji, szerszej perspektywy rozumienia pozycji lidera i przybliżenia historii XX wieku. "Chcemy nauczyć konkretnych umiejętności, nie tylko wiedzy teoretycznej o historii, ale także umiejętności pracy w zespole, komunikacji, pracy nad projektem, rozliczania takich projektów, walki z codziennymi wyzwaniami. To rzeczy, które najlepiej przekazać w praktyce. Dlatego zapraszamy ludzi mających pomysły na jakiś konkretny projekt, wiążący się z naszą działalnością, abyśmy mogli go dalej razem prowadzić" – powiedział dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski.
Poinformowano, że Instytut Pileckiego przyjmie 20 uczestników Akademii.
Kandydaci do Akademii Witolda Pileckiego zostaną wybrani na podstawie dwuetapowej rekrutacji. Pierwszy etap obejmuje opisanie i przesłanie w formularzu zgłoszeniowym (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSffH5LeIw8EFUq9ovVUgEUB90_Q_BM15ZkV8J0ucc6y5p4aDQ/viewform?vc=0&c=0&w=1%20) pomysłu na projekt, który powinien odnosić się do pojęcia solidarności jako wartości w życiu człowieka, dotyczyć historii 1918-1989 i nawiązywać do projektów Instytutu Pileckiego (można wybrać od jednego do trzech przedsięwzięć). Zgłoszenia należy wysłać do 17 lipca do godziny 24.
Więcej informacji o projektach Instytutu Pileckiego znajduje się tutaj: https://instytutpileckiego.pl/pl/instytut/aktualnosci/akademia-witolda-pileckiego-rekrutacja-do-projektu
Drugi etap to rozmowa rekrutacyjna, która odbędzie się w formie zdalnej między 22 a 23 lipca.
Wyniki rekrutacji do Akademii Witolda Pileckiego zostaną ogłoszone 24 lipca.
Instytut Pileckiego przekazał, że "ważną częścią Akademii jest szkoła letnia, która odbędzie się 23-30 sierpnia w Wigrach". "Całość programu obejmuje cykl szkoleń i seminariów, warsztatów historycznych, realizację dwóch projektów w roku szkolnym 2020/2021 i całoroczną opiekę tutorów. Udział w Akademii jest bezpłatny" - poinformowano.
W związku z epidemią koronawirusa Instytut Pileckiego zastrzega sobie prawo do zmiany formuły Akademii Witolda Pileckiego lub jej odwołania.
Więcej informacji na temat Akademii Witolda Pileckiego znajduje się tutaj: https://instytutpileckiego.pl/pl/instytut/aktualnosci/akademia-witolda-pileckiego-rekrutacja-do-projektu. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/