
W końcową fazę wkraczają prace w budowanym od kilku lat muzeum Igora Mitoraja w Pietrasanta w Toskanii - informują lokalne media. Być może we wrześniu zainaugurowane tam zostaną pierwsze eksperymentalne ekspozycje rzeźb tego polskiego artysty zmarłego w 2014 roku. W miasteczku tym mieszkał i przez lata pracował.
Otwarcie pierwszego muzeum Igora Mitoraja jest opóźnione. Jego inaugurację planowano na rok 2021, ale w kolejnych latach prace przedłużały się i wymagały dalszych funduszy. Sfinansowało je między innymi Ministerstwo Kultury Włoch w ramach planu Wielkie Projekty Dóbr Kultury.
Nowoczesna, przeszklona siedziba muzeum cenionego we Włoszech artysty powstała w miejscu, gdzie znajdowała się wcześniej hala targowa w Pietrasanta przy via Oberdan.
Wśród robót wymagających wykonania na tym etapie jest między innymi budowa rampy dla osób z niepełnosprawnością motoryczną oraz prace wykończeniowe na zewnątrz i wewnątrz gmachu - podał portal Versilia Today z Toskanii. Ta faza ma rozpocząć się w pierwszych dniach czerwca i zgodnie z harmonogramem zakończyć się na początku września. Nad całością wyposażenia czuwać będzie także Fundacja Igora Mitoraja.
Jak zaznaczono, po zakończeniu tego etapu możliwe będzie częściowe otwarcie placówki muzealnej i pierwsze wystawienie dzieł tego polskiego artysty, który w 2001 roku został honorowym obywatelem Pietrasanta. Miejscowość ta nazywana jest "małym Atenami", ponieważ pracownie ma tam wielu rzeźbiarzy. Igor Mitoraj jest pochowany na miejscowym cmentarzu.
Jego muzeum, dodaje portal, nada miejscowości jeszcze większego międzynarodowego wymiaru. To znane miasteczko artystów ma ubiegać się o przyznanie tytułu włoskiej stolicy sztuki współczesnej w 2027 roku.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ jm/